Jak wygląda chirurgiczne usunięcie zęba?

Być może zastanawiasz się, jak wygląda chirurgiczne usunięcie zęba. Możesz być ciekaw procedury, procesu rekonwalescencji i kosztów zabiegu. Poniżej wymieniono kroki związane z zabiegiem. W tym artykule dowiesz się więcej o procesie powrotu do zdrowia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o procesie chirurgicznego usuwania zębów. Będziesz zadowolony, że umówiłeś się na wizytę! Życzymy Ci udanej ekstrakcji zęba!

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z dentanet.pl

Procedury chirurgicznego usunięcia zęba

Istnieje kilka różnych rodzajów ekstrakcji, z których każda wiąże się z innym ryzykiem. Niektóre są wykonywane na zębach, które mają cienkie korzenie i dlatego są bardziej narażone na złamanie podczas zabiegu. Inne wykonuje się na zębach, które są częściowo lub całkowicie zagrzebane w kości. Na szczęście wiele zaawansowanych technik sprawiło, że ekstrakcje chirurgiczne są bezpieczne dla pacjentów. Dowiedz się więcej o każdym rodzaju ekstrakcji poniżej. W tym artykule opisano powszechnie stosowane procedury chirurgiczne w celu usunięcia zęba.

Do znieczulenia obszaru wokół zęba podczas ekstrakcji stosuje się środek miejscowo znieczulający. Pomaga to w tworzeniu się skrzepu krwi i gojeniu się tego obszaru. Podczas rekonwalescencji po ekstrakcji zęba pacjenci nie powinni palić. Po zabiegu pacjenci powinni pić dużo wody i przykładać do okolicy okłady z lodu. Pacjenci powinni dokładnie przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących postępowania po zabiegu, aby uniknąć dyskomfortu i obrzęku. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać dożylnie sterydy w celu zmniejszenia obrzęku i ułatwienia pacjentowi powrotu do zdrowia po zabiegu.

Znieczulenie ogólne może być również stosowane. Jest ono wstrzykiwane przez linię IV w ramieniu lub w nosie. Pacjenci są nieprzytomni podczas zabiegu. Zespół medyczny monitoruje ciśnienie krwi, leki i spożycie płynów podczas zabiegu. W obu przypadkach pacjenci powinni spodziewać się krótkiego czasu rekonwalescencji. Znieczulenie może być również potrzebne w niektórych przypadkach, więc pacjenci powinni wcześniej poznać ryzyko. Mogą oni odczuwać pewien dyskomfort po zabiegu, ale powinni być w stanie normalnie funkcjonować przez kilka dni.

Proste ekstrakcje nie wymagają nacięć w dziąśle. Jeśli jednak ząb jest widoczny, chirurg stomatologiczny może przeprowadzić ekstrakcję chirurgiczną. Przed zabiegiem pacjent powinien przeprowadzić wywiad medyczny. Zabieg ten może być również wykonany na zębach, które są osadzone w kości. W niektórych przypadkach może być konieczne podzielenie zęba na części przed jego usunięciem. Pacjent powinien mieć dobrą historię zdrowia jamy ustnej, aby uniknąć komplikacji podczas rekonwalescencji.

Chirurgiczna ekstrakcja zęba jest najczęstszym zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w Stanach Zjednoczonych. Chociaż usunięcie zęba jest stosunkowo proste, bardziej skomplikowane przypadki wymagają wiedzy specjalistycznej chirurga szczękowego. Do częstych powodów ekstrakcji zębów należą: urazy, choroby, stłoczenia i zęby zatrzymane. Chirurg stomatologiczny powinien być w stanie wykonać ten zabieg bez powodowania bólu lub dyskomfortu. W przypadku zauważenia nietypowego obrzęku lub bólu należy natychmiast skontaktować się z dentystą.

Powikłania

W niektórych przypadkach u pacjentów mogą wystąpić powikłania pooperacyjne, które wymagają dodatkowego leczenia. Należą do nich obrzęk, ból i sucha nasada. Ponadto u pacjentów może dojść do utraty kości lub osteonekrozy szczęki. Po chirurgicznym usunięciu zęba u pacjenta mogą wystąpić powikłania pooperacyjne, w tym krwawienie i zakażenie. Powikłania po zabiegach stomatologicznych mogą również obejmować:

Po usunięciu zęba, okolica będzie obolała i może być trudna do oczyszczenia. Niewielka ilość krwi będzie mieszać się ze śliną i może sprawiać wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Jednak stały ucisk może pomóc zapobiec krwawieniu przez pierwszą godzinę lub dwie. Jeśli krwawienie nie ustaje, przyłóż do tego miejsca okład z lodu i powstrzymaj się od jedzenia lub picia czegokolwiek gorącego lub zimnego. Po ustąpieniu obrzęku można powrócić do normalnej aktywności.

Chirurgiczne usunięcie trzeciego trzonowca wiąże się z powikłaniami pooperacyjnymi. Najczęstsze powikłania dotyczą stanu zapalnego, który może powodować znaczny ból i chorobowość. Inne częste powikłania chirurgiczne trzeciego trzonowca to obrzęk, ból i trismus. Chociaż te problemy są powszechne, są na tyle poważne, że mogą wpłynąć na jakość życia pacjenta. Z tych powodów klinicyści są zainteresowani minimalizacją powikłań pooperacyjnych i poprawą satysfakcji pacjenta. Poprzez zmniejszenie powikłań pooperacyjnych klinicyści mogą ograniczyć potrzebę dodatkowych wizyt kontrolnych.

Pacjenci mogą doświadczyć złamania ściany językowej lub policzkowej po poddaniu się ekstrakcji zęba. Jeśli ząb jest ankylowany, może dojść do złamania, jeśli użyte kleszcze nie zostaną prawidłowo przyłożone. Jeśli dojdzie do złamania, pacjent powinien być ściśle monitorowany i otrzymać zalecane środki przeciwbólowe. Sporadycznie ząb może zostać utracony wewnątrz ubytku kostnego. W takim przypadku specjalista może zdecydować się na pozostawienie korzenia zęba lub może zdecydować się na jego usunięcie przy użyciu podejścia przez zębodół lub Caldwell-Luc.

Choć wiele powikłań jest rzadkich, to jednak się zdarzają. W niektórych przypadkach u pacjentów może dojść do zakażenia w miejscu ekstrakcji. Dentysta może przepisać antybiotyki przed zabiegiem lub po nim. Innym możliwym powikłaniem ekstrakcji zęba jest uszkodzenie nerwu, co jest szczególnie częste w przypadku usuwania dolnych zębów mądrości. Wiertło chirurgiczne może uszkodzić nerw, ale te urazy nerwów są tymczasowe i można im zapobiec poprzez staranne monitorowanie i odpowiednie leczenie.

Koszt

Ekstrakcje są często pokrywane przez ubezpieczenie stomatologiczne, ale należy skontaktować się z dostawcą usług w celu ustalenia konkretnego kosztu. Zwykła ekstrakcja bez znieczulenia może kosztować od 75 do 250 dolarów, natomiast ekstrakcja chirurgiczna może kosztować nawet 300 dolarów. Ceny ekstrakcji różnią się w zależności od rodzaju procedury i stanu zęba. Oprócz pokrycia ubezpieczeniowego, rodzaj zastosowanego znieczulenia będzie miał wpływ na koszt. Jeśli ząb jest w bardzo złym stanie, być może uda się to zrobić szybko i tanio, ale jeśli ząb jest zainfekowany i wymaga ekstrakcji, będzie to kosztowało więcej.

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, koszt ekstrakcji zęba może się znacznie różnić w zależności od złożoności procedury. Jeśli ząb jest pęknięty lub ma duży ubytek, proces ekstrakcji może być bardziej skomplikowany. Jednak zabieg stomatologiczny nie musi stanowić większego wyzwania niż zwykła ekstrakcja. Może się również różnić w zależności od tego, czy dentysta używa tradycyjnego czy nowoczesnego narzędzia. Aby uzyskać więcej informacji, czytaj dalej:

Ekstrakcje mogą być tańsze niż alternatywne leczenie, a wiele osób nie ma ubezpieczenia, aby zapłacić za zabieg kosmetyczny. Mimo to, jeśli nie możesz sobie pozwolić na zabieg dentystyczny, możesz chcieć najpierw zbadać alternatywy. Niektórzy dentyści oferują plany płatności lub zniżki dla osób ze złymi zębami. Koszt ekstrakcji zależy od kilku czynników, w tym wielkości zęba, lokalizacji, złożoności i znieczulenia.

Procedura kosztuje od 150 do 250 dolarów, w zależności od rodzaju znieczulenia i rodzaju usuwania zęba. Niektórzy ludzie mogą być skłonni zapłacić więcej, jeśli wiedzą, że nie będą musieli usuwać ubytku. W przeciwnym razie, mogą zdecydować się na usunięcie zęba bez ubezpieczenia w ogóle. Chociaż cena ekstrakcji zęba mądrości może być wysoka, nie jest to wysoki koszt. A korzyści znacznie przewyższają ryzyko.

Skomplikowana ekstrakcja zęba jest bardziej złożona i wymaga od dentysty nacięcia dziąsła i wypiłowania zęba za pomocą specjalnych narzędzi. Ten rodzaj ekstrakcji jest najczęściej spotykany u pacjentów z ósemkami trzonowymi lub nieprawidłowym rozwojem korzenia. Ponieważ zabiegi te są bardziej skomplikowane i czasochłonne, kosztują więcej niż zwykła ekstrakcja zęba jednokorzeniowego. Planując kolejną wizytę, powinieneś wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeśli masz budżet, zapytaj swojego dentystę o szacunkowe ceny.

Recovery

Po usunięciu zębów mądrości będziesz odczuwać bolesność w jamie ustnej przez co najmniej 48 godzin, a dyskomfort może utrzymywać się do tygodnia. Podczas gdy znieczulenie miejscowe zapobiega bólowi przez kilka godzin, konieczne może być przyjmowanie leków w celu zmniejszenia dyskomfortu i przyspieszenia powrotu do zdrowia. Regularne przyjmowanie środków przeciwbólowych jest niezbędne do maksymalnego powrotu do zdrowia. Może zostać przepisany ibuprofen lub paracetamol, które mają różne działanie na organizm.

Możesz przyjmować leki przeciwbólowe do 3 dni, ale musisz je brać tylko tak długo, jak wskazują na to instrukcje. Szwy same się rozpuszczą. Przez pierwsze 24 godziny po usunięciu zęba należy pić dużo płynów i jeść miękkie pokarmy. W ciągu kilku dni można powrócić do normalnej diety, ale przez jeden lub dwa dni należy unikać szczotkowania miejsca ekstrakcji. Po usunięciu zęba należy szczotkować jamę ustną i dziąsła, aby usunąć resztki jedzenia i zapobiec infekcji.

Po zabiegu należy powstrzymać się od używania płynu do płukania ust przez co najmniej 24 godziny. Należy jednak płukać usta po posiłkach ciepłą, słoną wodą. Nie należy pluć. Po 2 dniach można rozpocząć normalną rutynę higieny jamy ustnej. Dobrym pomysłem jest również szczotkowanie zębów miękką szczoteczką. Unikaj używania elektrycznych szczoteczek do zębów i szczotkowania miejsca operowanego. Można również stosować antybakteryjne płyny do płukania ust przepisane przez dentystę. W tym czasie należy unikać stosowania płynów do płukania ust dostępnych bez recepty i używać tylko tych na receptę.

Jak tylko poczują się Państwo komfortowo, mogą Państwo powrócić do swoich normalnych zajęć. Lekarz zaleci, aby zachować odpowiednie nawodnienie i pić dużo wody. Należy również przestrzegać zaleceń chirurga, aby jeść miękkie i żujące pokarmy. Przez pierwsze kilka dni może być zalecane unikanie lodów lub chrupiących pokarmów. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać intensywnej aktywności. Należy jednak uważać, aby nie wykonywać zbyt dużego wysiłku, ponieważ może on podrażnić miejsce ekstrakcji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts