Jak sobie radzić z pulsującym bólem zęba w ciąży

Jeśli jesteś w ciąży, pulsujący ból zęba w ciąży może powodować duży dyskomfort. Nie chcesz być jedyną osobą odczuwającą ten dyskomfort! W tym artykule znajdziesz kilka świetnych wskazówek. Spróbuj użyć zimnych okładów, aby złagodzić ból i zdrętwienie nerwów. Surowa cebula może również pomóc zmniejszyć ból zębów w czasie ciąży. Można je przyłożyć do bolącego zęba.

Aloes

Zastosowanie aloesu na pulsujący ból zęba w czasie ciąży może być najlepszym sposobem na złagodzenie bólu. Można go znaleźć w wielu rodzajach produktów doustnych, w tym w płynach do płukania ust i pastach do zębów. Aby złagodzić ból, można zastosować żel lub balsam trzy razy dziennie na dotknięte miejsce. Upewnij się jednak, że przestrzegasz właściwych praktyk higieny jamy ustnej, aby uniknąć ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Aby złagodzić ból zęba, możesz nałożyć zimny żel aloesowy na dotknięte miejsce. Zapewni to natychmiastową ulgę, a jednocześnie pomoże zwalczyć infekcję. Aloes zawiera również sterole roślinne, które są naturalnymi środkami antybakteryjnymi. Możesz również zastosować żel na dziąsła, co zapewni dodatkową korzyść w postaci zwalczania infekcji. Żel może być również przechowywany w lodówce dla dodatkowej ulgi w bólu.

Najskuteczniejszym leczeniem dla kobiet w ciąży jest opieka stomatologiczna. Chociaż wiele domowych środków zaradczych jest skutecznych, profesjonalna opieka stomatologiczna jest najbezpieczniejsza. Aloes pomaga zmniejszyć stan zapalny, krwawienie i obrzęk dziąseł. Olejek z drzewa herbacianego jest kolejnym skutecznym leczeniem i zawiera właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Liście neem to doskonały sposób na zapobieganie infekcjom grzybiczym. Soda oczyszczona neutralizuje kwasy w ustach i pomaga zmniejszyć stan zapalny dziąseł.

Kilka innych domowych środków zaradczych może pomóc w radzeniu sobie z bólem. Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości czosnku mogą być stosowane miejscowo na dotknięty ząb. W radzeniu sobie z bólem może również pomóc wacik z olejkiem goździkowym w ciepłej wodzie. Innym domowym środkiem na pulsujący ból zęba w ciąży jest aloes. Może on złagodzić ból zęba spowodowany ciążą, zmniejszając stan zapalny i minimalizując ból.

Zimne kompresy

Stosowanie zimnych kompresów na pulsujący ból zęba w ciąży może pomóc zmniejszyć ból. Zimne okłady odrętwiają nerwy w zębie i zmniejszają stan zapalny oraz wrażliwość. Niektóre kobiety uważają również, że żucie surowej cebuli może złagodzić ból. Sok z cebuli może być również stosowany do dotkniętego zęba. Chociaż możesz stosować zimny kompres, powinnaś również udać się do dentysty w celu przeprowadzenia profesjonalnego leczenia.

Jeśli ból jest wystarczająco silny, najlepiej odwiedzić dentystę. Jednak jeśli jesteś w ciąży, może to nie być najlepszy moment na natychmiastowe leczenie. Kobietom w ciąży zaleca się spożywanie wapnia, który pomaga utrzymać zdrowe dziąsła. Jednak wapń znajduje się również w mleku, co może przyczynić się do powstawania płytki nazębnej. Zimny okład może być również stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego i spowolnienia krwawienia.

Inną metodą zmniejszania bólu jest przykładanie okładu z lodu do dotkniętego obszaru. Zazwyczaj wystarczy torebka lodu zawinięta w ręcznik. Zimny okład może zwęzić naczynia krwionośne i pomóc zmniejszyć ból. Ale, powinien być stosowany tylko przez 15 minut na raz. Ważne jest, aby nie trzymać zimnego kompresu na dotkniętym obszarze zbyt długo, ponieważ może to doprowadzić do zwiększenia objętości krwi w głowie i spowodować dalszy ból i stan zapalny. Aby zminimalizować dyskomfort, można unieść głowę, aby uniknąć dalszego bólu.

Aby przynieść ulgę w pulsującym bólu zęba, możesz również użyć torebek z herbatą z mięty pieprzowej. Torebki z herbatą można schłodzić, umieszczając je na kilka minut w zamrażarce. Alternatywnie można zastosować herbatę miętową bezpośrednio na dotknięty ząb. Herbata z mięty pieprzowej jest szczególnie korzystna dla bólu zęba, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i przeciwbakteryjne. Pamiętaj jednak, aby po użyciu herbaty dokładnie umyć ręce, ponieważ może ona zabarwić zęby.

Unikanie pokarmów wywołujących wrażliwość

Ustalenie, które pokarmy wywołują wrażliwość, może pomóc w radzeniu sobie z pulsującym bólem zęba podczas ciąży. Niektóre pokarmy i napoje mogą zwiększać wrażliwość zębów. Na przykład niektóre kobiety są wrażliwe na gorące i zimne pokarmy, a unikanie ich pomoże Ci poradzić sobie z pulsującym bólem zęba w czasie ciąży. Aby złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk, spróbuj płukać zęby ciepłą solą kilka razy dziennie. Okłady z lodu mogą również pomóc zmniejszyć obrzęk w jamie ustnej i na twarzy.

Jeśli ból nie ustępuje, a zęby stają się czerwone, spuchnięte lub zakażone, należy udać się do dentysty w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia. Wizyta u dentysty w ciąży jest zarówno bezpieczna, jak i zalecana. Wyleczenie ubytku przed porodem jest bardzo ważne, ponieważ zarazki mogą zostać przekazane nienarodzonemu dziecku poprzez wspólne jedzenie lub pocałunki. Ponadto domowe sposoby mogą przynieść krótkotrwałą ulgę w bólu zęba, ale profesjonalna opieka dentystyczna jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Poza lekami, ciąża może również sprawić, że zęby staną się bardziej wrażliwe. Podczas ciąży zmienia się poziom hormonów, a wraz z nim zęby. Ten brak równowagi sprawia, że Twoja jama ustna jest bardziej podatna na choroby i infekcje. Aby zminimalizować swoje szanse na rozwój infekcji przyzębia i bolących zębów, unikaj pokarmów, które wywołują wrażliwość. Poniżej wymieniono kilka popularnych źródeł pożywienia, które mogą powodować ból zębów w czasie ciąży:

Unikanie stomatologicznych zdjęć rentgenowskich

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś odłożyć stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie do drugiego lub trzeciego trymestru. Powodem jest fakt, że promieniowanie rentgenowskie może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Jeśli nie można czekać tak długo, można omówić zdjęcia rentgenowskie z dentystą. Dzięki temu będzie on mógł zaplanować leczenie, które nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku.

Chociaż stomatolodzy wolą, aby kobiety odwiedzały swojego dentystę przed ciążą, wiele kobiet stwierdza, że ich zęby i dziąsła mogą nie być w najlepszym stanie do wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Jeśli jednak masz problem z zębami, który wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego, nie powinnaś opuszczać wizyty tylko dlatego, że jesteś w ciąży. Chociaż zdjęcia rentgenowskie i środki znieczulające można bezpiecznie stosować w czasie ciąży, dentyści mogą zalecić opóźnienie niektórych zabiegów do drugiego trymestru. Na przykład wypełnienia, kanały korzeniowe i inne zabiegi stomatologiczne, które wymagają znieczulenia miejscowego lub ogólnego, mogą zostać odłożone do drugiego trymestru, aby zmniejszyć ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze.

Innym powikłaniem stomatologicznym w czasie ciąży są guzy dziąseł. Chociaż guzy dziąseł są rzadkie, hormony ciążowe wpływają na więzadła, które utrzymują zęby w kości. Dentysta może je usunąć – jest to prosty zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Jednak w około połowie przypadków guzy ciążowe nawracają. Tak więc, kluczowe jest, aby szukać opieki stomatologicznej w czasie ciąży, aby upewnić się, że twój ząb i dziąsła są zdrowe i szczęśliwe.

Zdjęcia rentgenowskie są bezpiecznym, nieinwazyjnym sposobem diagnozowania wielu rodzajów problemów stomatologicznych, takich jak ubytki, torbiele i guzy. Zdjęcia rentgenowskie mogą również ujawnić problemy, które w przeciwnym razie pozostałyby niewykryte. Dentysta może wykryć te problemy, zanim staną się poważne. Jeśli nie potrzebujesz zdjęcia rentgenowskiego, nie wahaj się odwiedzić dentysty, który oferuje bezpłatne porady i usługi.

Unikanie niektórych zabiegów stomatologicznych

Kobiety w ciąży mają mniej opcji, jeśli chodzi o radzenie sobie z pulsującymi bólami zębów. W zależności od stanu zębów i dziąseł, stomatolog może zalecić pewne zabiegi lub procedury stomatologiczne, które mogą być niewygodne dla kobiety w ciąży. Mimo to kobiety w ciąży powinny być świadome swojego stanu zdrowia i w miarę możliwości unikać niektórych zabiegów stomatologicznych. Na szczęście istnieją pewne sposoby radzenia sobie z pulsującym bólem zęba podczas ciąży.

Pomocne może być stosowanie zimnych okładów lub wody z lodem w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego. Codzienne nitkowanie zębów i stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa jest kluczowe w czasie ciąży. Unikanie pokarmów, które sprzyjają rozwojowi bakterii płytki nazębnej jest również ważne. Ważne jest również odwiedzanie dentysty w celu regularnego czyszczenia. Chociaż większość typowych zabiegów stomatologicznych jest bezpieczna, należy wcześniej poinformować dentystę o ciąży. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, zabiegi kosmetyczne powinny być odłożone do czasu, gdy dziecko się urodzi.

Najlepszym czasem na wykonanie planowych zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr. Ze względu na zbliżający się poród, przyjmowanie pozycji wymaganych do wykonania zabiegu może być dla kobiet w ciąży niemożliwe. Dodatkowo, zbyt długie siedzenie na fotelu dentystycznym może spowodować rozwój zespołu żyły głównej dolnej, częstego schorzenia u kobiet w ciąży. Na szczęście istnieją pewne zabiegi, które można bezpiecznie wykonywać w czasie ciąży bez konieczności stosowania promieniowania rentgenowskiego.

Oprócz unikania niektórych zabiegów stomatologicznych ważne jest również regularne odbywanie wizyt u dentysty. Podczas gdy większość zabiegów można wykonać bez ryzyka, należy starać się nie krzyżować nóg podczas zabiegu, aby zachować odpowiednie krążenie. Jeśli czujesz zbliżający się ból zęba, weź ze sobą poduszkę. Jeśli ból zęba utrzymuje się dłużej niż kilka dni, być może będziesz chciała poczekać z umówieniem się na wizytę do czasu po porodzie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane