Jak stosować Paracetamol po ekstrakcji zęba

Paracetamol i kodeina razem mogą zapewnić doskonałą ulgę w bólu i można je odstawić po 24 godzinach. Ibuprofen (Nurofen/Brufen) 400mg tabletki są również dobrym rozwiązaniem. Zimne okłady są również skuteczne w łagodzeniu bólu. Delikatne ćwiczenia i aktywność są również dobrymi sposobami na złagodzenie bólu. Delikatny masaż lub fizjoterapia mogą również pomóc – te dane są skutkiem badań redakcji strony autotempo.sk. Te zabiegi pozwolą pacjentowi skupić się na leczeniu i unikaniu dalszych komplikacji.

Ibuprofen ma przewagę nad paracetamolem

Badanie opublikowane w BMJ w maju 2015 roku wykazało, że ibuprofen ma przewagę nad paracetimolem po ekstrakcji zęba. W badaniu porównano wpływ ibuprofenu i paracetamolu na ból pooperacyjny u pacjentów. Badacze stwierdzili, że ibuprofen był lepszy w kontrolowaniu bólu pooperacyjnego w szczęce, podczas gdy paracetamol zapewniał tylko tymczasową ulgę. Jednak korzyści ze stosowania ibuprofenu i paracetamolu są podobne.

Ibuprofen był skuteczniejszy niż paracetamol w zmniejszaniu bólu po ekstrakcji zęba mądrości. Naukowcy przyjrzeli się siedmiu badaniom, które objęły 2241 uczestników, aby znaleźć najskuteczniejszy lek do tego celu. W porównaniu do paracetamolu, ibuprofen znacząco zmniejszał ból po ekstrakcji zęba. Warto zauważyć, że ibuprofen ma mniej skutków ubocznych niż paracetamol.

W niniejszym badaniu porównano wpływ ibuprofenu na ból pooperacyjny u dzieci poddanych ekstrakcji zęba. Stwierdzono, że ibuprofen istotnie zmniejszał ból i stan zapalny u pacjentów w porównaniu z paracetamolem. Pomógł również zmniejszyć ból pooperacyjny związany z zastrzykami. Poza tym jest to również skuteczny sposób na obniżenie progu bólu u dziecka podczas zabiegów stomatologicznych. Badanie to ma implikacje dla stomatologii dziecięcej.

Metaanaliza siedmiu badań wykazała, że ibuprofen jest skuteczniejszy niż paracetamol w czterogodzinnym i sześciogodzinnym okresie pooperacyjnym – wynika z nowego badania. Połączony lek zmniejszył liczbę pacjentów, którzy wymagali leków ratunkowych. Nie było jednak jasne, u ilu osób wystąpiły skutki uboczne. Ibuprofen jest lepszy niż paracetamol po ekstrakcji zęba, a badacze uważają, że to dlatego, że jest skuteczniejszy w leczeniu bólu pooperacyjnego.

Badanie zostało zaprojektowane tak, aby uczestnicy, którzy kwalifikowali się do badania, otrzymywali podobną dawkę ibuprofenu lub paracetamolu w tym samym czasie, co placebo. Pacjenci zostali poproszeni o zwrot butelek z lekami na koniec okresu badania. Badanie to zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić, że uczestnicy nie są narażeni na niepotrzebne ryzyko. Zapewni to również, że badanie jest bezpieczne.

W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że ibuprofen gargle może być skuteczną alternatywą łagodzenia bólu pooperacyjnego po ekstrakcji trzeciego trzonowca. Badanie obejmowało zarówno doustny, jak i miejscowy ibuprofen. Garażowanie lekiem może zmniejszyć skutki uboczne, które są powszechne po ekstrakcji zęba. Garażowanie z ibuprofenem zapewni ciągłe uśmierzanie bólu pomiędzy lekami z grupy NLPZ.

Nie leczy infekcji ani nie zabija bakterii

Jeśli Twój ból jest nasilony przez infekcję, wypróbuj domowy środek. Surowa cebula jest dobrze znanym środkiem przeciwbólowym i ma właściwości antybakteryjne. Po prostu pocieraj nią dotknięty ząb, aby złagodzić dyskomfort. Alternatywnie, możesz zrobić pastę z pokrojonego ogórka i soli kamiennej. To również pomoże ukoić obszar. Należy jednak uważać, aby nie połknąć tej mieszanki!

Jeśli odczuwasz umiarkowany lub silny ból, możesz wziąć Paracetamol, który jest dobrym środkiem przeciwbólowym. Działa on dobrze na łagodny i umiarkowany ból. Stosuj go w regularnych odstępach czasu, aby uniknąć skutków ubocznych. Unikaj przyjmowania paracetamolu przez więcej niż 2 dni. Ten lek nie jest lekiem na infekcję lub zabija bakterie po ekstrakcji zęba. Może jednak pomóc w tymczasowym złagodzeniu bólu.

Antybiotyki nie są skutecznym sposobem leczenia bólu zębów. Antybiotyki jedynie stłumią układ odpornościowy, a nie wyleczą infekcji. Ponadto nie są w stanie wyleczyć infekcji ani zabić bakterii, które są obecne wewnątrz zęba. Jeśli masz jakikolwiek rodzaj infekcji jamy ustnej, lepiej skonsultować się z dentystą w celu leczenia. Najlepszym sposobem leczenia ostrego bólu jest połączenie środków antybakteryjnych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Antybiotyki mogą pomóc w oczyszczeniu obszaru ropnia. Dentysta może usunąć ciało obce i oczyścić obszar zęba za pomocą roztworu soli fizjologicznej. Oprócz antybiotyków można również spróbować dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i ciepłej wody z solą. Jednak nie należy opóźniać leczenia stomatologicznego dla środków przeciwbólowych będzie tylko pogorszyć sytuację. Leczenie ropnia należy rozpocząć jak najszybciej, aby zapobiec dalszym powikłaniom.

Zapobiega rozwianiu lub rozpuszczeniu się skrzepów krwi

Pierwsze kilka dni po usunięciu zęba są najbardziej krytyczne, ponieważ powstałe rany mogą być otwarte i podatne na nowe krwawienia. Przez pierwsze 24 godziny staraj się trzymać z dala od gorących i pikantnych potraw. Ponadto unikaj picia zbyt dużej ilości płynów, takich jak soda czy herbata, ponieważ mogą one wywołać infekcję lub wysuszyć gniazdo. Weź trochę paracetamolu, aby zapobiec rozpuszczaniu lub rozklejaniu się skrzepów krwi.

Po wizycie lekarz stomatolog umieści złożoną gazę nad usuniętym zębem. Pacjent powinien mocno naciskać na gazę przez co najmniej 30 minut. Jeśli po tym czasie krwawienie nie ustąpi, należy nałożyć na to miejsce kolejny zwilżony gazik i kontynuować mocny ucisk. W razie potrzeby powtórzyć to kilka razy. Po tym czasie krwawienie powinno ustąpić.

Chociaż niewielkie krwawienie jest całkowicie normalne po usunięciu zęba, ważne jest, aby unikać żucia dziąseł lub palenia papierosów. Oba te czynniki mogą spowodować krwawienie i opóźnić proces gojenia. W tym czasie należy unikać plucia i picia ze słomki. Może to spowodować przemieszczenie osadzonych skrzepów krwi i doprowadzić do krwawienia i bólu. Dentysta wyjaśni wszystkie zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania paracetamolu po usunięciu zęba.

Z reguły zaleca się przyjmowanie co najmniej sześciu szklanek wody dzień po ekstrakcji, aby uniknąć infekcji. Należy również unikać szczotkowania zębów bezpośrednio graniczących z miejscem ekstrakcji. Zbyt mocne szczotkowanie może zakłócić skrzep krwi w zębodole. Komercyjny płyn do płukania ust może również podrażnić miejsce ekstrakcji. Dentysta może przepisać alternatywny lek, jeśli nie mogą Państwo go przyjmować.

Jest skuteczny w krótkotrwałym uśmierzaniu bólu

Acetaminofen, czyli paracetamol, jest powszechnie stosowanym i niedrogim środkiem przeciwbólowym o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Jest on również powszechnie dostępny bez recepty, co czyni go dobrym wyborem w przypadku bólu stomatologicznego. Paracetamol może przynieść pewną ulgę w ciągu pierwszych 24 godzin po usunięciu zęba, ale nie należy go przyjmować częściej niż zalecił to lekarz.

Ibuprofen to kolejny skuteczny lek z grupy NLPZ w przypadku bólu zębów. Jest on na ogół dobrze tolerowany, choć u niektórych osób może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Oprócz paracetamolu, ibuprofen jest często przepisywany razem z paracetamolem. Zawiera on składnik przeciwzapalny i nie powinien być przyjmowany przez osoby z astmą, chorobami wątroby lub problemami z nerkami.

Pacjenci w badaniu byli w wieku od 25 do 60 lat, ważyli od 40 do 70 kg i mieli aktywny telefon komórkowy. Z badania wykluczono kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby nietolerujące ibuprofenu, etorykoksybu lub paracetamolu. Dodatkowo z badania wykluczono pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz tych, którzy wcześniej przyjmowali lek przeciwbólowy.

Jeśli przepisano Ci ibuprofen i kodeinę razem, możesz przyjmować lek przez dzień lub dwa, aby złagodzić dyskomfort. Po ustąpieniu bólu można przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczyć zasinienia i przebarwienia w miejscu ekstrakcji. Jest to częste, ale może upłynąć kilka dni zanim ustąpi.

Opioidy nie powinny być stosowane podczas ekstrakcji zębów. Chociaż opioidy mają wiele skutków ubocznych, nie mają udowodnionych korzyści w porównaniu z innymi środkami przeciwbólowymi. Jeśli rozważasz ekstrakcję, możesz zamiast tego zastosować lek nieopioidowy, czyli acetaminofen. Leki te nie są tak skuteczne, ale mogą być jedyną opcją, jaką masz.

Opioidy są również częstym wyborem. Opioidy są silne, ale mają potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne. Nie są one bezpieczne dla dzieci i powinny być stosowane z ostrożnością. Opioidy mogą mieć właściwości uzależniające. Przed zażyciem jakichkolwiek środków przeciwbólowych należy zawsze zasięgnąć porady stomatologa. Twój lekarz może zalecić stosowanie NLPZ lub opioidów, ale nie są one zalecane dla wszystkich. Jeśli jesteś na nie uczulony, unikaj ich przyjmowania, chyba że absolutnie musisz.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane