Znieczulenie stomatologiczne – czas trwania znieczulenia po ekstrakcji zęba

Jaki rodzaj znieczulenia stosuje się przy pracach stomatologicznych? Istnieją dwa rodzaje znieczulenia: ogólne i sedatywne. Oto kilka różnic pomiędzy znieczuleniem ogólnym a uspokajającym. Czytaj dalej, aby zdecydować, który rodzaj będzie najlepiej pasował do Twoich potrzeb. Możesz jechać do domu po łagodnym lub umiarkowanym uspokojeniu, ale będziesz potrzebował transportu do domu dla głębokiego uspokojenia.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z recepta.info

Koszt

Znieczulenie miejscowe jest powszechną procedurą stosowaną w celu znieczulenia obszaru ekstrakcji zęba. Ten lek znieczulający zapobiega zapaleniu tkanki dziąsła i pomaga w szybszym gojeniu się rany. Znieczulenie ogólne jest droższe, ale stanowi najlepszy wybór w przypadku najbardziej skomplikowanych ekstrakcji zębów. Powoduje ono również, że pacjent jest całkowicie nieprzytomny. Zanim wystarczy znieczulenie miejscowe, pacjent może być zmuszony do poddania się zabiegowi chirurgicznemu.

Wiele planów ubezpieczeniowych pokrywa ekstrakcje zębów dla osób, które najbardziej ich potrzebują. Różni się to w zależności od planu, ale zazwyczaj jest pokrywane w pewnym procencie całkowitego kosztu. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia stomatologicznego, być może będziesz musiał pokryć cały koszt. W takim przypadku należy rozważyć zapisanie się do planu dentystycznego z rabatem. Plany rabatowe oferują znaczne oszczędności na stomatologii, a członkowie płacą niską opłatę roczną. W zależności od polityki, możesz być w stanie zaoszczędzić od 20 do 50 procent na opiece stomatologicznej.

Czas trwania

Jeśli denerwujesz się usunięciem zęba, czas trwania znieczulenia po ekstrakcji może być zupełnie inny niż w przypadku innych zabiegów. W niektórych przypadkach może być zastosowane znieczulenie ogólne, aby zabieg przebiegł bezproblemowo, ale prawdopodobnie przez większość czasu będziesz przytomny. Znieczulenie ogólne podaje się doustnie lub przez kroplówkę w ramieniu i pozostawia uczucie całkowitego odrętwienia. Znieczulenie ogólne jest nieco bardziej ryzykowne niż znieczulenie miejscowe, ale nadal uważane jest za bezpieczne.

Znieczulenie miejscowe może być podawane na jeden z trzech sposobów, w tym gazowo (podtlenek azotu), w tabletkach lub dożylnie. Niezależnie od zastosowanej metody, czas trwania znieczulenia wynosi od dwóch do pięciu godzin. Po tym czasie pacjent stopniowo odzyskuje czucie w tym obszarze i odczuwa mrowienie oraz uczucie unoszenia się. Czas trwania znieczulenia po usunięciu zęba jest różny, ale z reguły wynosi on od trzech do pięciu godzin, po czym efekty znieczulenia ulegają osłabieniu.

Środki uspokajające

Istnieje wiele powodów, dla których środki uspokajające są stosowane, aby pomóc pacjentowi zrelaksować się i współpracować podczas ekstrakcji zęba. Mogą one zmniejszyć strach pacjenta przed zabiegiem i poprawić współpracę, zwłaszcza podczas skomplikowanej ekstrakcji. Środki uspokajające mogą również zmniejszyć ilość bólu związanego z zabiegami stomatologicznymi. Według najnowszych badań najczęstszym czynnikiem zapowiadającym ból i trudności związane z ekstrakcją zęba jest lęk stomatologiczny.

Po sedacji stomatologicznej pacjenci mogą doświadczać opóźnionych odruchów i reakcji na bodźce zewnętrzne. U kilku osób może wystąpić nawet spontaniczny śmiech. Czas rekonwalescencji po zastosowaniu sedacji świadomej jest stosunkowo szybki, ale pacjent musi pozostać w gabinecie zabiegowym do godziny po zabiegu. Lekarze będą monitorować ciśnienie krwi, oddech i tętno, aby upewnić się, że pacjent nie doświadcza żadnych komplikacji. Po zabiegu pacjenci powinni odpoczywać i unikać ciężkich maszyn przez 24 godziny.

Znieczulenie ogólne

Dostępnych jest kilka rodzajów znieczulenia stomatologicznego. Środki znieczulające miejscowo są aplikowane na tkankę dziąsła, natomiast środki znieczulające ogólnie są wstrzykiwane w określone miejsca jamy ustnej. Środki znieczulające miejscowo nie powodują sedacji ani zmiany świadomości. Z drugiej strony, znieczulenie ogólne oddziałuje na całe ciało i powoduje całkowitą utratę przytomności. Jest ono najbardziej skuteczne w przypadku długotrwałych lub rozległych zabiegów, które wymagają całkowitego bezruchu i zapomnienia.

Wybór środka uspokajającego zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Pacjent, który ma niewielki lęk stomatologiczny może nie potrzebować dużej ilości środka uspokajającego, natomiast osoba z dużym lękiem lub niską tolerancją bólu może wymagać wyższego poziomu. Jeśli jednak jesteś zdenerwowany zabiegiem, doustne środki uspokajające często nie są wystarczające. Podczas gdy znieczulenie ogólne może sprawić, że będziesz bardziej rozbudzony, nadal jest to konieczne dla niektórych pacjentów. Ten lek zmniejszy ból i niepokój.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane