Z czego zbudowane są ludzkie zęby?

Najbardziej zewnętrzna część zęba jest znana jako szkliwo. Jest ono wykonane z fosforanu wapnia i znajduje się tuż pod zębiną, która jest wewnętrzną warstwą zawierającą mikroskopijne kanaliki. Jeśli szkliwo jest uszkodzone, umożliwia przenikanie zimna lub ciepła do wnętrza zęba, powodując ból i wrażliwość. W zębinie znajduje się również miękka miazga, która jest wewnętrzną strukturą zęba. Przez miazgę przebiegają naczynia krwionośne. Zawiera również cement, który łączy korzenie z dziąsłami, oraz więzadło przyzębia, które utrzymuje zęby przy szczęce.

Szkliwo

Tworzenie szkliwa jest procesem zachodzącym podczas rozwoju zęba. Tkanki rozwijającego się zęba zawierają odrębne skupiska komórek, w tym organ szkliwa, blaszkę zębową i brodawkę. Proces ten dzieli się na cztery ogólne etapy: etap pączka, etap czapeczki, etap dzwonka i etap korony. Tworzenie szkliwa pojawia się po raz pierwszy w fazie korony. Do rozwoju szkliwa przyczynia się kilka czynników.

zębina

Materiał, który tworzy część zębinową zęba, składa się ze zmineralizowanej tkanki łącznej z organiczną matrycą zbudowaną z białek kolagenowych. Materiał ten promieniuje na zewnątrz od korzenia lub jamy miazgi, gdzie otacza nerwy i ukrwienie zęba. Jego wielkość waha się od 2,5 mm w pobliżu miazgi do 1,2 mm w części środkowej. Jej grubość wynosi od 900 do 1000 nm i jest usiana grzbietami, które rozciągają się od miazgi do korony.

Miazga zębowa

Dentyna i miazga zębowa składają się z tej samej substancji. Obydwie tkanki rozwijają się u płodu, a ostatecznie zrastają się w brodawkę zębową. Dojrzała miazga zawiera warstwę wyspecjalizowanych komórek zwanych odontoblastami, które znajdują się wokół jej zewnętrznych krawędzi. W miazdze zęba znajduje się duży zapas naczyń krwionośnych i nerwów. Miazga zębowa jest podstawowym składnikiem ludzkiego zęba.

Hydroksyapatyt wapnia

Kości składają się z hydroksyapatytu wapnia, który nadaje im wytrzymałość. Organizm przechowuje większość wapnia w tkance kostnej, skąd jest on uwalniany do krwi w miarę zapotrzebowania. Tkanka kostna zawiera osteoblasty, które wytwarzają nowe kości i pomagają w ich naprawie. Kości nie są zbudowane z żywych komórek, tak jak zęby, ale organizm potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania.

Węglan wapnia

Z czego zbudowane są ludzkie zęby? Zasadniczo są one wykonane z węglanu wapnia, minerału występującego w oceanach i skałach. Wapń jest również używany w proszku do pieczenia i tabletkach. Nie reaguje na ciepło ani wilgoć, ale uwalnia CO2, kiedy miesza się z wodą lub innymi płynami. Kiedy węglan wapnia reaguje z wodą, uwalnia CO2 jako gaz. Gaz ten ulatnia się do środowiska i rozpada na tlenek wapnia i apatyt.

Białka

Naukowcy odkryli, że białka odgrywają ważną rolę w rozwoju ludzkich zębów. Wyizolowali oni ekstrakty białek z czterech rodzajów ludzkich zębów, a następnie wykorzystali FTIR i dichroizm kołowy do zbadania różnic strukturalnych. Badania te sugerują, że większość białek jest niestrukturalna, zawierając przypadkowe cewki, helisę PPII i inne struktury. Jednak niewielki podzbiór białek jest strukturalnie uporządkowany. Odkrycia te mogą zapewnić większy wgląd w mechanizm rozwoju zębów.

Minerały

Szkliwo zębów zawiera największą koncentrację minerałów, wody i materii organicznej ze wszystkich części ciała. Głównym składnikiem zębów jest hydroksyapatyt, krystaliczny fosforan wapnia. Szkliwo rozwija się, gdy ząb jest zintegrowany z kością szczęki. Szkliwo nie zawiera żadnych naczyń krwionośnych, nerwów ani komórek. Podczas gdy remineralizacja zębów może naprawić niektóre uszkodzenia, nie może naprawić całego zęba, jeśli jest on uszkodzony powyżej pewnego punktu. Specjaliści z dziedziny stomatologii zajmują się utrzymaniem szkliwa ludzkich zębów.

Żywa tkanka

Zarówno kości, jak i ludzkie zęby są zbudowane z żywej tkanki. Kości składają się z białka kolagenowego i zawierają osteoblasty, wyspecjalizowane komórki, które wytwarzają nowe kości i pomagają organizmowi w samoleczeniu. Zęby natomiast nie potrafią się same zregenerować i nie wytwarzają komórek kostnych. Kości mają również szpik, który produkuje czerwone krwinki i białe krwinki. Dlatego zęby nie regenerują się.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane