Jakie są objawy spękanego szkliwa?

Jeśli martwisz się, że Twój ząb jest popękany, musisz wiedzieć czego szukać. W niektórych przypadkach zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić problem, a w innych można zdecydować się na leczenie kanałowe lub licówki, aby poprawić estetykę swojego uśmiechu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy skonsultować się z dentystą w celu uzyskania właściwego leczenia. Poza tym, można również spróbować niektórych środków domowych, aby uzyskać swoje zęby patrząc lepiej ponownie.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z medicalrespect.pl

Zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić pęknięty ząb

Zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić pęknięcie zęba, jeśli duża część korony jest pęknięta. Pęknięcie może dotyczyć szkliwa, zębiny lub miazgi. Pęknięcia w koronie zęba mogą być trudne do zdiagnozowania przy pomocy konwencjonalnych zdjęć rentgenowskich. Pęknięcia zwykle pojawiają się jako ciemna linia na zdjęciu rentgenowskim w zależności od kąta, pod jakim zostało wykonane. Pęknięte zęby najczęściej rozwijają się na trzonowcach i w zębach z licznymi wypełnieniami.

Wykrywanie mikropęknięć w zębach jest trudne przy użyciu tradycyjnej stomatologicznej radiografii rentgenowskiej. Skuteczniejszą metodą jest tzw. rentgenowska tomografia ciemnego pola lub XDT. Ten rodzaj obrazowania opiera się na wykrywaniu rozpraszania małych kątów promieniowania rentgenowskiego (SAXS), rodzaju tłumienia, które jest wrażliwe na morfologię próbki. Mikropęknięcia są szczególnie trudne do wykrycia, ponieważ tworzą liczne interfejsy z otaczającymi tkankami zęba.

Zdjęcie rentgenowskie jest pomocne na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest to, że pokazuje trzy warstwy zęba: szkliwo, zębinę i miazgę, czyli środek, w którym znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Innym sposobem na zdiagnozowanie pękniętego zęba jest użycie specjalnego papieru lub plastiku, który pokazuje zęby powyżej linii dziąseł. Pęknięcie, które nie jest widoczne na zdjęciu rentgenowskim, może być wynikiem istniejącej pracy dentystycznej, takiej jak korona, wypełnienie lub proteza.

Jeśli zdjęcie rentgenowskie nie może wykazać pękniętego zęba, konieczne będzie dokładne zbadanie zębów. Pęknięte zęby są podatne na choroby jamy ustnej i mogą powodować ból. Niektóre objawy pękniętych zębów są łagodne lub ciężkie, a najlepszym sposobem na określenie, czy masz pęknięty ząb, czy nie, jest natychmiastowa wizyta u dentysty. Oprócz wykonania zdjęcia rentgenowskiego, dentysta użyje instrumentu przypominającego szczoteczkę do zębów i umieści go nad dotkniętym obszarem zęba.

Zdjęcie rentgenowskie pokaże pęknięty ząb, jeśli jest on widoczny. Pęknięte zęby mogą nie być widoczne na zdjęciach rentgenowskich, jeśli są małe, a dentysta musi zbadać zdjęcia rentgenowskie, aby stwierdzić, czy pęknięcie jest obecne. Pęknięte zęby częściej występują w dolnych trzonowcach, które absorbują większość sił żucia. Osoby, które zgrzytają lub zaciskają zęby, również mogą być narażone na pęknięte zęby. Normalny nacisk zgryzu może również powodować pęknięcia zębów po przeciwnej stronie.

Licówki poprawiają estetykę

Licówki stomatologiczne to cienkie powłoki wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego z żywicą. Można je kształtować i wydłużać, a także dopasowywać kolorystycznie do reszty zębów. Najczęściej stosuje się je na górnych ośmiu zębach. Licówki mają na celu poprawę estetyki u osób z uszkodzonym szkliwem. Szkliwo zębów stanowi ochronną powłokę dla wewnętrznej zębiny i miazgi. Może jednak ulec uszkodzeniu lub osłabieniu w wyniku urazów lub niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Aby założyć licówkę, potrzebne są dwie wizyty u dentysty. Najpierw dentysta przygotuje Twoje zęby, zdzierając niewielką część szkliwa, aby zrobić miejsce na licówki. Konieczne będzie również wykonanie wycisku zębów, aby laboratorium mogło skonstruować licówkę. Druga wizyta ma na celu sprawdzenie dopasowania licówek. Jeśli nie są one odpowiednio dopasowane, dentysta może na miejscu dokonać niewielkich poprawek.

Choć licówki są trwałe i długowieczne, nadal wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, aby zabieg zakończył się sukcesem. Należy codziennie szczotkować zęby i nitkować je po każdym posiłku. Picie wody sodowej lub kawy może spowodować uszkodzenie licówek. Jeśli licówki pękną lub wyszczerbią się, można je wymienić. Jeśli jednak licówki ulegną uszkodzeniu, dentysta poinformuje Państwa o procedurze i kosztach. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego dentystę.

Chociaż licówki są opcją wysoce kosmetyczną, są one konserwatywne. Sprawdzają się najlepiej, gdy zęby mają uszkodzenia tylko na przedniej powierzchni. Nawet jeśli zęby są poważnie uszkodzone, wykonane na zamówienie nakładki mogą je naprawić. Podczas gdy korony dentystyczne mogą być konieczne w poważnych przypadkach, licówki dentystyczne są świetną opcją, jeśli chcesz poprawić wygląd i samopoczucie swojego uśmiechu. I chociaż korony dentystyczne mogą pokryć niewielkie pęknięcia, założenie licówek jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Wyszczerbione lub pęknięte zęby stanowią istotny problem kosmetyczny. Licówki mogą naprawić drobne pęknięcia szkliwa i poprawić wygląd zębów bez naruszania ich integralności strukturalnej. Ponieważ są one wykonane z porcelany, pasują do koloru i połysku istniejącego szkliwa. Ponadto mogą one poprawić wygląd wyszczerbionych zębów, a także skorygować inne warunki stomatologiczne. Licówki mogą nawet skorygować problem ze zgryzem, który był przyczyną wyszczerbienia.

Leczenie kanałowe

Objawy pękniętego szkliwa mogą wahać się od niewielkich do poważnych. W przypadku łagodnych pęknięć, które nie są bolesne, wypełnienie, korona lub leczenie klejem może często rozwiązać problem. W poważniejszych przypadkach może być wymagane leczenie kanałowe. W obu przypadkach specjalista stomatolog może określić, jakie leczenie jest dla Ciebie najlepsze. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych metod leczenia pękniętego szkliwa. Pęknięty ząb może być jednak oznaką, że konieczne jest leczenie kanałowe.

Pęknięcie szkliwa zęba zazwyczaj zaczyna się w pobliżu powierzchni żującej i rozszerza się w kierunku korony lub korzeni. Pęknięcia te są zbyt małe, aby były widoczne przy użyciu promieni rentgenowskich, a pęknięty ząb może stać się dość kruchy. Pęknięcia mogą powodować wrażliwość lub ostry ból podczas gryzienia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Jeśli pęknięcia są duże lub głębokie, konieczna może być ekstrakcja zęba.

Jeśli pęknięcia są niewielkie, wypełnienie kompozytowe lub korona protetyczna mogą przywrócić wygląd i funkcję zęba. Zabieg ten jest szybki, bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Jeśli pęknięcie rozciąga się na miazgę, konieczne będzie leczenie kanałowe. W takim przypadku lekarz otworzy kanał i usunie wszelkie zakażone materiały, które mogły się w nim uwięzić. Następnie dentysta wypełni i uszczelni ząb koroną, aby zapobiec ponownej infekcji.

Pęknięcia szkliwa są różne w zależności od ich lokalizacji. Skośne pęknięcia korzeniowe najprawdopodobniej sięgają poniżej linii dziąseł i mogą powodować znaczny ból. Lekarz stomatolog będzie musiał usunąć ząb, jeśli jest on tak poważny. Jednak leczenie kanałowe może uratować ząb, jeśli pęknięcie rozciąga się przez linię dziąseł lub dociera do kości szczęki. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast zgłosić się do lekarza dentysty.

Jeśli Twój ząb jest pęknięty, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pęknięte zęby nie mogą leczyć się same i musisz poddać je leczeniu, aby chronić swój uśmiech. W przeciwnym razie, Twój pęknięty ząb może powodować wrażliwość, próchnicę i ewentualną utratę zębów. Jeśli pozostawione bez leczenia, może wymagać ekstrakcji. Dlatego najlepiej jest szukać pomocy w nagłych wypadkach, jeśli zauważysz te objawy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć pęknięte szkliwo, natychmiast udaj się do dentysty, aby umówić się na wizytę.

Domowe sposoby na pęknięty ząb

Chociaż pęknięcie zęba może nie być widoczne, może powodować ból, dyskomfort, a nawet infekcję. Pęknięte zęby mogą być wskazówką, że potrzebujesz awaryjnej opieki stomatologicznej. Aby uniknąć dalszego dyskomfortu, staraj się trzymać z dala od kwaśnych lub cukrowych pokarmów. Nie należy również żuć popękanych zębów, ponieważ mogą one nasilić problem. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów leczenia pękniętego szkliwa na zębie.

Jedną z najczęstszych przyczyn pękniętego zęba jest nagła zmiana temperatury. Sporadycznie, osoba będzie miała pęknięcie bez żadnych objawów, i jest całkowicie możliwe, aby być nieświadomi tego. Pęknięcia mogą również wystąpić bez żadnych objawów, dlatego tak ważne jest, aby odwiedzić dentystę, gdy tylko zauważysz pęknięcie. Należy jednak pamiętać, że pęknięcia są zazwyczaj nieszkodliwe.

Możesz zmniejszyć ból, szczotkując zęby nicią dentystyczną. Alternatywnie, możesz użyć olejku goździkowego jako naturalnego środka na popękane zęby. Zawiera on eugenol, który ma właściwości przeciwzapalne. Innym skutecznym domowym środkiem na popękane zęby jest pokrycie zęba woskiem dentystycznym, aby zapobiec ostrym krawędziom od cięcia języka. Niektóre drogerie sprzedają zestawy wosku dentystycznego. Ważne jest, aby nigdy nie przekraczać zalecanej dawki tych leków.

Jeśli ząb jest luźny, należy go delikatnie wypłukać w letniej wodzie. Unikaj skrobania go lub energicznego żucia. Należy również zwrócić się do lekarza, aby uniknąć dalszego zakażenia. Dentysta może wykonać leczenie kanałowe lub endodontyczne, które jest specjalistycznym zabiegiem, który może potrwać kilka dni, zanim ból ustąpi. Jeśli złamanie spowodowało poważne uszkodzenie nerwu zębowego, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić problemy z miazgą zęba. Pęknięcia szkliwa zęba mogą wskazywać na niezdrową miazgę. Im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym większe są szanse na uratowanie zęba. Im dłużej pozostaje on pęknięty, tym bardziej skomplikowane staje się jego uratowanie, a szanse na powikłania rosną. Dlatego pamiętaj, aby od razu odwiedzić swojego dentystę. Jeśli nie jest to poważny problem, domowe sposoby na popękane szkliwo na zębie mogą pomóc złagodzić dyskomfort i ból, którego doświadczasz.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts