Co można zastosować zamiast protezy zębowej?

Kiedy brakuje ci zębów, możesz się zastanawiać: “Co można zastosować zamiast protez?”. Istnieje wiele alternatyw dla protez, ale nigdy nie powinieneś narażać swojej jakości życia. Twój dentysta może wyjaśnić różne opcje i znaleźć taką, która najbardziej Ci odpowiada. Niezależnie od wybranej opcji, upewnij się, że praktykujesz dobrą higienę jamy ustnej w domu i chodzisz na regularne wizyty u dentysty, aby utrzymać nowy zestaw zębów. Co więcej, powinieneś regularnie odwiedzać dentystę, aby upewnić się, że alternatywa, którą wybierasz, jest tak samo silna jak stare.

Licówki

Licówka to cienkie pokrycie wykonane z żywicy lub ceramiki, które umieszcza się na naturalnych zębach. Procedura ta pozwala na poprawę koloru, kształtu i wielkości zębów bez usuwania naturalnej struktury zęba. Licówki stosuje się w celu ukrycia luk w uśmiechu i zakrycia problemów stomatologicznych, które mogą być niewidoczne. Niektóre licówki wykonuje się w laboratorium stomatologicznym, inne zaś nakłada się podczas jednej wizyty u dentysty. Niezależnie od tego, jaki rodzaj licówek wybierzesz, upewnij się, że pasują one do Twoich naturalnych zębów i uśmiechu.

Porównując licówki do protez zębowych, należy mieć świadomość kosztów. Tradycyjne licówki są dość drogie i mogą kosztować nawet 2 400 dolarów za górną i dolną szczękę. Licówki są świetną alternatywą dla częściowych protez i mogą pokryć kilka problemów stomatologicznych. Mogą być również bardzo przystępne i szybkie. Całkowity koszt mocowania będzie zależeć od kilku czynników, ale przekonasz się, że są one znacznie mniej kosztowne niż inne procedury stomatologiczne.

Chociaż licówki mogą rozwiązać drobne problemy kosmetyczne, protezy są lepsze dla osób, które mają brakujące zęby. Licówki mogą być nakładane na naturalne zęby, ale można je również stosować w celu wzmocnienia podstawy zębów lub poprawy zgryzu. Chociaż protezy mogą również naprawić brakujące zęby, nie są w stanie w pełni zastąpić ich wszystkich. Licówki mogą jednak zastąpić niektóre zęby i pomóc Ci uśmiechać się pewnie. Dentysta może pomóc Ci w podjęciu decyzji pomiędzy licówkami a protezami, a Ty możesz czerpać korzyści przez wiele lat.

Wybór pomiędzy licówkami bezpośrednimi a pośrednimi zależy od stopnia zaawansowania braków zębowych. Oprócz poprawy koloru zębów, protezy mogą również skorygować problemy związane z budową szczęki i twarzy. Gdy masz luki w uzębieniu, kości szczęki mogą się przesunąć. Może nawet wystąpić utrudnienie w mówieniu. Skutki utraty zębów mogą prowadzić do niezdrowego stylu życia, a nawet wycofania społecznego.

Implanty stomatologiczne

Brak zębów może mieć ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia jamy ustnej, pewność siebie i wygląd. Z powodu luki powstałej w wyniku brakujących zębów, sąsiednie zęby mogą zacząć się przesuwać, co powoduje problemy z wyrównaniem zgryzu i obciążenie szczęki. Istnieją alternatywne metody zastępowania zębów, w tym implanty stomatologiczne. Poniżej wymieniono niektóre zalety implantów stomatologicznych. Być może znajdziesz tu metodę odpowiednią dla siebie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach implantów stomatologicznych.

Kolejną zaletą implantów stomatologicznych jest to, że dają one przewidywalne rezultaty. Implanty stomatologiczne mogą zastąpić pojedynczy ząb, kilka sąsiednich zębów lub całą szczękę. Liczba potrzebnych implantów zależy od rodzaju ostatecznej odbudowy i liczby brakujących zębów. Implanty stomatologiczne są zwykle wykonane z tytanu, ponieważ są biokompatybilne i zapewniają wytrzymałość, trwałość i osseointegrację. Cyrkon może kiedyś zastąpić tytan w implantach stomatologicznych, ale nie nadaje się do powszechnego użytku.

Inną możliwością uzupełnienia brakujących zębów jest proteza zatrzaskująca się na implantach. Ten rodzaj implantów jest ruchomy, więc można je wyjmować do codziennego czyszczenia. Z reguły w przypadku tego typu protezy stosuje się cztery implanty, a każdy z nich ma siedem poziomów retencji. Dentysta i pacjent określają ilość retencji potrzebnej dla każdego zęba. Jest to najtańsza opcja, ale wymaga kilku wizyt kontrolnych. Koszt wkładów mocujących wynosi zwykle od 100 do 200 dolarów.

Procedura wszczepiania implantów polega na chirurgicznym umieszczeniu tytanowego wkładu w kształcie śruby w kości szczęki. Następnie tkanka dziąsła goi się i łączy z tytanowym wkładem w kształcie śruby. Podczas tego procesu gojenia, trzeba będzie nosić tymczasową protezę na czas gojenia się implantu. Proces ten może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a w trakcie gojenia można stosować protezę tymczasową.

Koszt implantów stomatologicznych zależy od kilku czynników. Początkowy koszt zależy od tego, ile zębów brakuje i jak dobrze są one przygotowane do zabiegu. O ostatecznym koszcie decyduje również ubezpieczenie stomatologiczne. Dodatkowe ubezpieczenie CarePlus może pomóc Ci zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, możesz ubiegać się o plan, który obejmuje implanty stomatologiczne. Lekarz dentysta pomoże określić zakres ubezpieczenia. Następnie lekarz podaje szacunkowy czas trwania zabiegu.

Ruchome protezy częściowe

Ruchome protezy częściowe to opcja zastąpienia brakujących zębów. Ta opcja leczenia jest podobna do konwencjonalnych problemów konstrukcyjnych, ale ma pewne unikalne cechy. Najbardziej zauważalną cechą tego typu problemu jest to, że jest on zarówno źle ustrukturyzowany, jak i otwarty. Problemy otwarte zazwyczaj obejmują wiele możliwych rozwiązań i nie są oparte na standardowych wzorach matematycznych. Ruchome protezy częściowe są projektowane w procesie znanym jako design rationale, który obejmuje opracowanie i ocenę alternatywnych rozwiązań.

Podczas zabiegu protetyk tworzy dla Państwa indywidualny aparat. Tradycyjne ruchome protezy częściowe mają zwykle zatrzaski wokół zdrowych zębów, aby zabezpieczyć je na miejscu. Precyzyjnie mocowane RPD są bardziej stabilne i estetyczne niż protezy oparte na zatrzaskach. Nie wymagają one również implantów i mogą służyć przez wiele lat. Ponadto w razie potrzeby można z czasem dodać do ruchomej protezy częściowej dodatkowe zęby.

Ruchome protezy częściowe mają za zadanie zastąpić część lub wszystkie brakujące zęby. Te sztuczne zęby są zwykle przymocowane do plastikowej podstawy w kolorze dziąsła. Czasami dołączona jest metalowa rama lub zatrzaski. Precyzyjne mocowania są bardziej estetyczne niż zatrzaski. Generalnie jednak ten rodzaj protezy nadaje się tylko do użytku tymczasowego. Jeśli jednak zęby są niezdrowe i brakuje zębów zastępczych, lekarz może zalecić zamiast nich protezy całkowite.

Wykonanie ruchomej protezy częściowej wymaga kilku wizyt. Lekarz stomatolog omówi etapy wykonania protezy częściowej. Po zakończeniu tego etapu laboratorium wykona protezę częściową na podstawie ustalonych przez Państwa i lekarza dentystę specyfikacji. Przed zabiegiem lekarz upewnia się, że wszystkie szczegóły zostały sprawdzone. Kiedy już poczujesz się komfortowo nosząc swoją protezę częściową, powinno to stać się wygodnym doświadczeniem. Poniższe wskazówki sprawią, że życie z nowym urządzeniem będzie bardziej komfortowe.

Ruchome protezy częściowe mogą poprawić jakość żucia, mówienia i zapobiec wypadaniu dodatkowych zębów. Chociaż nie są one przeznaczone do noszenia przez całą dobę, protezy częściowe ruchome muszą być codziennie czyszczone. Aby utrzymać protezy w czystości, można użyć środka do czyszczenia protez, który jest specjalnie przeznaczony do tego celu. American Dental Association (ADA) i American College of Prosthodontists (ACP) zalecają szczotkowanie naturalnych zębów w celu zapewnienia zdrowia jamy ustnej i protezy. Podczas szczotkowania należy upewnić się, że nie używamy ściernej pasty do zębów lub środka czyszczącego.

Mosty stomatologiczne

Istnieje kilka zalet mostów stomatologicznych. Jest to trwałe rozwiązanie, które mocuje się do istniejących zębów. W przeciwieństwie do protez częściowych, które są ruchome, mostu nie można usunąć. Zazwyczaj most jest wykonany ze stopów metali dla tylnych zębów, które są mniej zauważalne. W przypadku zębów przednich stosuje się porcelanę, ponieważ materiał ten pasuje do koloru otaczających zębów. Istnieje wiele różnych rodzajów mostów. Dentyści mogą stosować jeden z nich w różnych sytuacjach.

Jednym z rodzajów mostów stomatologicznych jest most wiązany w Maryland. Są one wykonane z porcelany lub kompozytu z tworzywa sztucznego lub metalu. Mosty te są utrzymywane w miejscu za pomocą metalowej lub porcelanowej ramy. Często mają one metalowe lub porcelanowe skrzydła, które łączą się z istniejącymi zębami. Mosty dentystyczne są świetną opcją, jeśli masz kilka brakujących zębów. Zalety i wady mostu metalowego lub porcelanowego zależą od danej osoby.

Innym rodzajem mostu stomatologicznego jest implant stomatologiczny. Jest to kolejne rozwiązanie dla osób, które nie chcą nosić protez. Mosty te wypełniają przestrzeń, w której brakuje kilku zębów. Mogą być stałe lub ruchome i mogą być stosowane w celu zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Dentysta zbada Twoją jamę ustną, aby określić, czy powinieneś mieć most, czy nie. Lekarz zaleci rodzaj mostu, który najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta.

Implant dentystyczny jest podobny do tradycyjnego mostu stałego. Podstawową różnicą między implantem a tradycyjnym mostem jest rodzaj implantu. W przypadku implantu tytanowy wkład jest umieszczany w kości szczęki i służy jako korzeń zęba zastępczego. W przeciwieństwie do mostu, implanty stomatologiczne są bardziej atrakcyjne i bardziej funkcjonalne niż most. Jednak utrzymanie stałego mostu może być trudne, jeśli nie będzie on prawidłowo dopasowany.

Implanty stomatologiczne to najnowocześniejszy sposób uzupełniania brakujących zębów. Te tytanowe elementy są chirurgicznie wprowadzane do kości szczęki i służą jako kotwice dla zastępczych zębów. Proces ten może trwać do sześciu miesięcy, ale po połączeniu się implantów z kością szczęki nie trzeba się już martwić, że wypadną. Implanty stomatologiczne są również trwałe. Oznacza to, że implanty są droższe niż protezy, ale w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić pieniądze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts