Proces leczenia odsłoniętych szyjek zębów

W niektórych przypadkach można wykonać zabiegi przeszczepu dziąsła w celu pokrycia odsłoniętych szyjek zębów. Procedury te zapewniają zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne korzyści dla pacjenta. Według badań przeprowadzonych przez Zucchelli, chirurgia plastyczna przyzębia jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku odsłoniętych szyjek zębów. Jednak pacjenci powinni rozważyć wszystkie korzyści i wady przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze. W kolejnych punktach wyjaśniono proces leczenia odsłoniętych szyjek zębów.

Licówki ruchome

Licówki ruchome na odsłonięte szyjki zębów są wykonywane na zamówienie i dopasowywane do jamy ustnej. Przed rozpoczęciem procesu nakładania licówek specjalista dokona pomiarów zębów i dziąseł. Następnie wykwalifikowany dentysta nałoży licówki i upewni się, że są one idealnie dopasowane. Efekt końcowy będzie wyglądał pięknie i utrzyma się przez lata. Jeśli masz odsłoniętą szyjkę zęba, możesz zdecydować się na zdjęcie licówek w celu ich oczyszczenia i konserwacji.

Aby zastosować licówki, dentysta będzie musiał usunąć niewielką ilość szkliwa z przedniej części Twoich zębów. Będzie to wymagało mniej niż jednego milimetra szkliwa. W wielu przypadkach do tego zabiegu nie jest wymagane znieczulenie miejscowe – część ta została przygotowana przez zespół serwisu beautylife.com.pl. Stomatolog użyje obrotowego wiertła, aby ogołocić powierzchnię zęba w celu zapewnienia lepszego połączenia licówek z wewnętrzną i zewnętrzną strukturą zęba.

Licówki ruchome na odsłonięte szyjki zębów są stosunkowo nowe i bywają określane jako “snap on smiles”. Są one wykonane z cienkiej warstwy żywicy dentystycznej i można je zdjąć w celu oczyszczenia. Licówki te są wykonywane na zamówienie po wykonaniu wycisku zębów. Oznacza to, że możesz mieć piękny uśmiech dzięki zdejmowanym licówkom! Specjalista stomatolog wykona wycisk Twoich zębów i zaprojektuje licówki tak, aby pasowały do Twojego uśmiechu.

W zależności od rodzaju założonych licówek możesz stwierdzić, że są one mniej lub bardziej wygodne. Jeśli obawiasz się dyskomfortu, możesz poinformować o tym swojego dentystę, aby mógł on skorygować wszelkie problemy. Poza szczotkowaniem i nitkowaniem, należy również pamiętać o pokarmach i napojach, które barwią licówki. Dyskomfort spowodowany przez licówki powinien jednak z czasem ustąpić. Po założeniu licówek mogą pojawić się szorstkie plamy. Są one tymczasowe i mogą zostać wygładzone przez lekarza dentystę. W większości przypadków jest to spowodowane dodatkowym materiałem łączącym.

Zdejmowane licówki na odsłonięte szyjki zębów mogą przetrwać od 15 do 25 lat. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca ich stosowanie przez okres do dziesięciu lat. Koszt licówek jest bardzo zróżnicowany. Koszt może być różny w zależności od jakości licówek, jak również od Twojego dentysty. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej spersonalizowane są licówki, tym wyższa będzie ich cena. Aby dowiedzieć się więcej, należy zadzwonić do gabinetu stomatologicznego.

Najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji pomiędzy licówkami stałymi a ruchomymi jest wygląd ostatecznego uzupełnienia. Choć licówki ruchome są tańsze i nie obciążają portfela, mogą nie wyglądać tak naturalnie jak licówki stałe. Licówki stałe są wykonane z kompozytu lub porcelany, które pozostaną na miejscu przez lata, ale mają swoją cenę. Więc, która opcja jest odpowiednia dla Ciebie? Jeśli martwisz się o swój uśmiech, rozważ uzyskanie licówek porcelanowych lub kompozytowych.

Odbudowa kompozytowa

Bezpośrednia odbudowa kompozytowa klasy III wymaga usunięcia zainfekowanej zębiny i zabezpieczenia miazgi, a następnie umieszczenia skosu na dostępnych brzegach szkliwa. Końcowe etapy obejmują oczyszczenie i kontrolę. Pozostała zębina jest usuwana przy użyciu okrągłych wierteł lub małych łyżek. Należy uważać, aby nie osłabić kąta siecznego. Odbudowa kompozytowa w przypadku obnażonych szyjek zębów jest w ogóle częstym przypadkiem.

Pierwszym krokiem w preparacji zęba jest kompleksowa ocena okluzyjna. Ocena ta pozwoli określić projekt preparacji i funkcję odbudowy. Przed odwodnieniem i rozjaśnieniem zęba należy wybrać odcień kompozytu. Ząb musi zostać odizolowany i opracowany, aby umożliwić skuteczne związanie kompozytu z zębem. W razie potrzeby można umieścić kliny w celu ułatwienia kontaktu proksymalnego. Po opracowaniu zęba można umieścić uzupełnienie.

Przyklejona odbudowa w kolorze zęba umożliwia przywrócenie zęba do jego pierwotnego kształtu, chroniąc go jednocześnie przed dalszym uszkodzeniem. Ponieważ kompozyt jest w kolorze zęba, pacjent będzie mógł wybrać odcień, który najlepiej pasuje do jego budowy twarzy i stylu życia. Materiały kompozytowe mogą być stosowane w przypadku wielu zabiegów stomatologicznych, w tym w przypadku głębokich szczelin, wypełniania ubytków i naprawy zębów, które są poważnie pęknięte lub wyszczerbione. Nadają się również do dokonywania kosmetycznych zmian w zębach.

Żywica kompozytowa jest najmniej inwazyjnym sposobem odbudowy zębów narażonych na próchnicę. Wypełnienia kompozytowe są wysoce estetyczne i ściśle naśladują wygląd naturalnych zębów. Nie tylko poprawią Twój uśmiech, ale również zmniejszą czynniki ryzyka związane z recesją dziąseł. Jeśli cierpisz z powodu recesji dziąseł, uzupełnienia kompozytowe są leczeniem dla Ciebie. Są one najbezpieczniejszym sposobem na przywrócenie Twojego uśmiechu bez operacji na dziąsłach.

Jeśli jesteś kandydatem do wykonania kompozytowej odbudowy odsłoniętej szyjki zęba, powinieneś najpierw skonsultować się z dentystą. Określi on kolor przewodni, a następnie zastosuje żywicę kompozytową. Po nałożeniu wypełnienia dentysta nada mu kształt zgodny z pożądanym kształtem zęba, a następnie utwardzi je przy użyciu lampy utwardzającej. Proces ten może trwać tylko jedną wizytę. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji należy ponownie udać się do dentysty.

Użyte kompozyty powinny zostać nałożone tak szybko, jak to możliwe. W wielu przypadkach w odsłoniętej szyjce zęba może pozostać część szkliwa. Jeśli używasz kompozytów do tych obszarów, ważne jest, aby użyć podkładu i kleju wytrawiającego. Materiały te muszą być nałożone równomiernie i w całości na strukturę zęba. Po nałożeniu należy pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu i aktywować światłem zgodnie z zaleceniami.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe odsłoniętych szyjek zębów polega na usunięciu martwej, chorej tkanki z wnętrza zęba. Tkanka ta jest następnie zastępowana nowym przeszczepem, który wygląda jak naturalny ząb. Efektem tego zabiegu jest ząb, który wygląda dokładnie jak naturalny ząb i zakrywa odsłonięty korzeń. Aby zapobiec wystąpieniu tego problemu, należy praktykować dobrą higienę jamy ustnej i szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie.

W 2007 roku zmarł 12-letni chłopiec po tym, jak doznał infekcji w mózgu. Chłopiec ten przeszedł dwie operacje, które kosztowały około 250000 dolarów. Jego życie mogłoby zostać uratowane, gdyby zabieg został wykonany na czas. Pomimo kosztów, leczenie kanałowe dla odsłoniętych szyjek zębów może zapobiec ropniom, pomóc zachować widoczny uśmiech, a może nawet uratować życie. Aby uzyskać więcej informacji, czytaj dalej.

Proces leczenia kanałowego jest wykonywany przez dentystę lub endodontę. Endodonta to dentysta, który specjalizuje się w leczeniu miazgi zęba. Chociaż większość dentystów jest w stanie wykonać kanały korzeniowe, zwykle kierują oni bardziej skomplikowane przypadki do endodonty w celu przeprowadzenia leczenia. Endodonci przechodzą dodatkowe szkolenie poza szkołą dentystyczną. Ich szkolenie skupia się na leczeniu bólu zęba, diagnozowaniu stanu chorobowego i wykonywaniu procedur niezbędnych do uratowania naturalnego zęba. To, z którego rodzaju specjalisty należy skorzystać, zależy od stopnia uszkodzenia i czasu, w jakim ono występuje.

Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do powstania bolesnego zęba. Pomimo swojej lokalizacji, odsłonięta szyjka zęba nadal może być bolesna. Nieleczona infekcja może doprowadzić do zakażenia dziąsła, a Twój ząb nie będzie miał się lepiej. Na szczęście istnieją sposoby, aby temu zapobiec. Zdjęcia rentgenowskie pomogą Twojemu dentyście wykryć każdą infekcję. Jeśli zauważysz ciemne plamy na swoich zębach, powinieneś natychmiast udać się do dentysty.

Chociaż zabieg kanałowy jest podobny do rutynowego wypełnienia, nie wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Przed wykonaniem zabiegu dentysta znieczuli dziąsła. Następnie stomatolog zastosuje do zęba środek znieczulający miejscowo. Jest to lek znieczulający, który przypomina szybkie uszczypnięcie lub uczucie pieczenia. Po zakończeniu zabiegu w jamie ustnej zostanie założone tymczasowe wypełnienie, które ma zapobiec zaatakowaniu zęba przez bakterie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Proces leczenia kanałowego jest podobny do wypełnienia, ponieważ usuwa się zainfekowaną miazgę, a przestrzeń wokół niej jest oczyszczana i uszczelniana. W nowoczesnych kanałach korzeniowych stosuje się zaawansowane materiały i techniki, dzięki czemu zabieg jest szybszy i mniej bolesny. Po zabiegu dentysta zajmujący się odbudową zęba zazwyczaj zakłada na niego koronę. Będzie to chronić go i zapobiegnie jego pękaniu. Jeśli masz jakiekolwiek inne problemy z odsłoniętą szyjką zęba, powinieneś niezwłocznie udać się do dentysty.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane