Odbudowa korony zęba – jak wygląda ten proces?

Jeśli doświadczyłeś pękniętego lub wyszczerbionego zęba, możesz zastanawiać się, jak wygląda proces odbudowy korony. Zęby są wytrzymałe, ale również bardzo delikatne. Siły fizyczne mogą spowodować ich pęknięcie lub złamanie i właśnie wtedy potrzebna jest odbudowa korony. Nowoczesna stomatologia sprawiła, że uzupełnianie koron jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a to pozwala dentystom na szybkie i łatwe zakładanie koron.

Odbudowa korony zęba

Odbudowa korony zęba to proces zastępowania brakującego zęba bardziej naturalnie wyglądającym uzupełnieniem. Do tego zabiegu wykorzystuje się żywicę kompozytową lub porcelanę. Jest to bardzo trwały materiał, który ściśle łączy się z naturalną strukturą zęba. Zabieg ten jest szybki i bezbolesny i jest najbardziej odpowiedni dla pacjentów z zębem, który przeszedł leczenie kanałowe lub ma niewiele pozostałej struktury zęba.

Lekarz stomatologii ogólnej najpierw stosuje miejscowe znieczulenie do tkanek miękkich otaczających ząb. Następnie za pomocą wiertła lub wiertła ściernego usuwa część szkliwa zęba. Może być również konieczne usunięcie niektórych struktur zęba w celu umieszczenia korony. Następnie lekarz wykonuje wycisk zęba i wysyła go do laboratorium dentystycznego.

Najpierw dentysta wykonuje odlew zębów pacjenta. Na podstawie formy dentysta może zamówić koronę, która będzie wyglądała naturalnie i pasowała do uśmiechu pacjenta. Gotowy produkt będzie wyglądał jak naturalny ząb i będzie chronił ząb znajdujący się pod nim – fragment ten pochodzi od redaktora portalu irta.pl. Może być wymagana wizyta w laboratorium w celu wykonania korony, ale w większości przypadków dentysta może wykonać koronę na miejscu.

Koszt

Koszt odbudowy zęba za pomocą korony może być bardzo zróżnicowany, w zależności od użytych materiałów i wymaganego przygotowania. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie odbudowy rdzenia, aby zapewnić integralność zęba. Mogą być wymagane inne procedury, takie jak gingivectomia, która polega na wycięciu części dziąsła. Procedury te poprawiają wygląd zęba i jego rokowania. Koszt zabiegu może obejmować również kanał korzeniowy.

Niektóre gabinety stomatologiczne pobierają opłatę w zależności od złożoności i liczby zębów potrzebnych do odbudowy. Ceny różnią się także w zależności od regionu. Na gęsto zaludnionych obszarach koszt odtwórczych zabiegów stomatologicznych jest znacznie wyższy niż na obszarach mniej zaludnionych. Niektóre zabiegi pełnej rekonstrukcji jamy ustnej są pokrywane przez ubezpieczenie stomatologiczne. Zakres ubezpieczenia wynosi zazwyczaj od 1200 do 1500 dolarów rocznie. Osoby, które nie są objęte ubezpieczeniem, prawdopodobnie będą musiały zmierzyć się z dużą luką w swoich finansach.

Jeśli nie masz ubezpieczenia stomatologicznego, rozważ możliwość skorzystania z opcji finansowania przez osoby trzecie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje plany płatności, dzięki którym procedura ta jest przystępna cenowo. Do takich opcji należą CareCredit i inne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak dowiedzieć się, czy dany plan ubezpieczeniowy obejmuje korony dentystyczne. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu korony zęba należy rozważyć kilka kwestii. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć, co obejmuje ubezpieczenie i czy będzie to dla Państwa korzystne.

Procedura

Korona zębowa jest uzupełnieniem, które zastępuje brakujące lub uszkodzone części zęba. Korona może przetrwać od 10 do 15 lat, w zależności od rodzaju korony i ilości pracy potrzebnej do jej wykonania. Dentysta może doradzić Państwu odpowiedni rodzaj korony dla Państwa zębów, a w razie potrzeby usunąć próchnicę lub naprawić uszkodzone miejsca. Podczas tego procesu często umieszczana jest korona tymczasowa, a ostateczna korona stała jest przyklejana na ząb podczas drugiej wizyty.

Niektóre osoby potrzebują korony po poważnym uszkodzeniu zęba. Korona jest popularną metodą odbudowy zęba, jednak wielu pacjentów obawia się bólu. Większość zabiegów zakładania koron jest jednak bezbolesna dla lekarza i wiąże się z minimalnym dyskomfortem. Jeśli pacjent obawia się dyskomfortu związanego z wykonaniem korony, powinien omówić zabieg z lekarzem dentystą. W zależności od stopnia zniszczenia zęba lekarz może zalecić inne zabiegi, które nie wymagają przeprowadzenia tej procedury.

Po założeniu korony dentysta usuwa zniszczoną powłokę zewnętrzną zęba. W ten sposób odsłoni większą część powierzchni zęba. W okresie rekonwalescencji lekarz może zastosować koronę tymczasową, aby ząb był chroniony podczas zabiegu. Korona tymczasowa może ułatwić dopasowanie korony stałej w przyszłości. W zależności od wielkości zęba, zabieg ten może wpłynąć na wygląd Twojego uśmiechu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane