Jakie są objawy pionowo pękniętego zęba?

Chociaż możesz myśleć, że to tylko pęknięty ząb, pionowe złamanie może w rzeczywistości podrażniać dziąsła. Ważne jest, aby odwiedzić dentystę, aby ustalić, czy tak jest w tym przypadku. Stomatolog zapyta Cię o historię choroby zębów oraz o to, czy zgrzytasz zębami lub żujesz twarde pokarmy. Sprawdzą również, czy na zębach nie ma linii pęknięć i czy nie odczuwasz bólu, gdy coś przegryzasz. Jeśli uważasz, że ząb może być pęknięty, dentysta rozjaśni go i przebarwi, aby łatwiej było go zobaczyć.

Leczenie kanałowe

Jeśli ząb jest głęboko popękany, konieczne może być leczenie kanałowe. Pęknięte zęby często sięgają do miazgi, przez co konieczny jest zabieg kanałowy. Dzięki usunięciu miazgi i naprawieniu korzenia, zabieg ten pozwoli zachować strukturę zęba i zapobiegnie jego dalszemu osłabieniu. Pomimo faktu, że ząb nigdy nie zostanie całkowicie naprawiony, wczesne leczenie jest najlepszym rozwiązaniem. Proces wymaga usunięcia uszkodzonej miazgi i korzenia zęba, a pozostawiona przestrzeń jest wypełniana gutaperką lub koroną. Ząb zostanie następnie ustabilizowany za pomocą korony lub wypełnienia, co pozwoli na jego normalne funkcjonowanie.

Pęknięcia, które sięgają pionowo do korzenia zęba są klasyfikowane jako zęby pęknięte. Pęknięcia te mogą być płytkie i rozpoczynać się poniżej linii dziąseł lub mogą sięgać dalej w głąb korzenia. Ten rodzaj pęknięcia często dotyka miazgi zęba, czyli tkanki miękkiej znajdującej się pod powierzchnią zęba. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie leczenie kanałowe. W przeciwnym razie może zaistnieć konieczność usunięcia zęba. Z tego powodu nigdy nie należy ignorować pęknięć na zębach.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie dla pionowo pękniętego zęba są trudne do interpretacji. Pęknięty ząb jest trudny do zauważenia przy użyciu konwencjonalnego zdjęcia rentgenowskiego, ponieważ ząb musi mieć pęknięcie, aby wiązka promieniowania rentgenowskiego mogła do niego dotrzeć. Większość pęknięć w zębach jest pozioma, więc wiązka promieniowania rentgenowskiego nie może przeniknąć w pionie. Zamiast tego, pęknięcie pojawia się jako ciemna linia na zdjęciu rentgenowskim, w zależności od jego kąta i lokalizacji. Po znalezieniu pęknięcia dentysta może określić, czy dotyczy ono szkliwa, zębiny czy miazgi.

Obrazy tomografii atenuacyjnej pokazują ząb z wypełnieniem i wlotem (c). Histogram pokazuje tłumienie sygnału w różnych regionach zęba. Widać materiał wypełniający, kompozyt, jak również cement szkło-jonomerowy. Obrazy tomografii średniego rozproszenia (MST) pokazują pęknięcie w zębinie.

Leczenie

Jeśli uważasz, że Twoje zęby są pionowo pęknięte, powinieneś od razu udać się do dentysty. Chociaż rentgen zębów może nie ujawnić pęknięcia, dentysta może użyć szkła powiększającego, aby znaleźć pęknięcie i użyć specjalnego barwnika, aby śledzić jego przebieg. Chociaż pęknięcie może być niewielkie, może podrażniać dziąsła i powodować ból. Ponadto pionowe złamania mogą prowadzić do pionowej utraty kości w pobliżu korzenia.

Pęknięcia mogą zdarzyć się w zewnętrznym szkliwie zęba i są spowodowane przez różne czynniki. Małe pęknięcia mogą być naprawione za pomocą leczenia kanałowego, natomiast głębokie pęknięcia mogą wymagać ekstrakcji zęba. Oprócz pionowych pęknięć, możesz mieć również linie craze, czyli małe poziome przerwy w szkliwie zęba, które są problemem kosmetycznym, ale nie powodują bólu. Jeśli jednak nie poddasz się leczeniu tego typu pęknięć, mogą one prowadzić do poważniejszych problemów, a nawet do utraty zęba.

Symptomy

Pionowo pęknięty ząb nie zawsze jest łatwy do zdiagnozowania. W niektórych przypadkach pęknięcie musi być równoległe do promienia rentgenowskiego, aby mógł on przeniknąć do korzenia zęba. Z tego powodu stomatolog może użyć szkła powiększającego, aby znaleźć pęknięcie, lub może zastosować specjalny barwnik, aby śledzić przebieg pęknięcia.

Najczęstszym objawem pionowo pękniętego zęba jest ból, który ma tendencję do przychodzenia i odchodzenia. Często pojawia się on nagle podczas żucia lub zmniejszania nacisku. Przygryzanie otwiera pęknięcie i powoduje ból. U niektórych osób ból ten pojawia się tylko po zjedzeniu szczególnie słodkiego lub lepkiego pokarmu, lub jeśli żują tylko jedną stronę zęba. Może on również występować bez wyraźnych czynników wyzwalających. Pęknięty ząb może ulec zakażeniu, co jeszcze bardziej zaostrzy ten stan.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane