Co stosować na ranę po usunięciu zęba

Co zastosować do rany po ekstrakcji zęba zależy od rodzaju rany, którą masz. Niektóre z powszechnych sposobów leczenia to gaza, płukanie słoną wodą, okłady z lodu i płyn do płukania ust. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o ranę po ekstrakcji po wizycie u dentysty. Po ekstrakcji należy unikać twardych pokarmów i nasion – część ta jest produktem wysiłku ekipy portalu dentystawzamosciu.pl. Po wypłukaniu przyłóż zimny okład na miejsce zdarzenia.

Gaza

Po usunięciu zęba prawdopodobnie wystąpi krwawienie. Jest to całkowicie normalne. Przez pierwsze 24 godziny będziesz odczuwać ślinę o różowym zabarwieniu i lekkie sączenie. Aby opanować krwawienie, można ugryźć poduszkę z gazy. Nie należy jednak żuć gazy, a raczej zmieniać ją co pół godziny. Jeśli będziesz żuć gazę, możesz usunąć skrzep i spowodować odsłonięcie zakończeń nerwowych.

Płyn do płukania ust

Większość płynów do płukania ust zawiera środki antyseptyczne, które zabijają bakterie, ale nie zawsze są one skuteczne w przypadku rany po usunięciu zęba. Podczas ekstrakcji zęba na obszarze dziąsła, który został usunięty, tworzy się skrzep krwi. Te komórki krwi są obfite w dziąśle i mogą powodować silne krwawienie. Użycie płynu do płukania ust do oczyszczenia rany może doprowadzić do ponownego krwawienia, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania płynu do płukania ust po usunięciu zęba.

Płukanki ze słoną wodą

Po usunięciu zęba płukanka ze słoną wodą może złagodzić ból i obrzęk oraz złagodzić ból gardła. Pomaga zmniejszyć zakażenie i wspomaga gojenie się rany. Nie powinna być jednak stosowana jako zamiennik dobrej higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i nitkowanie to najlepsze sposoby na zapobieganie chorobom dziąseł i utrzymanie świeżości i zdrowia jamy ustnej. Ponadto płukanki ze słoną wodą mogą również pomóc odświeżyć oddech i złagodzić ból gardła. Chociaż płukanki z solą mogą pomóc złagodzić ból, nie są lekarstwem na infekcje lub choroby dziąseł.

Okład z lodu

Po usunięciu zęba możesz czuć się nieco obolały i tkliwy. Możesz spróbować zastosować zimny kompres na ten obszar. Może on zmniejszyć obrzęk i ból oraz wspomoże proces gojenia. Pamiętaj jednak, aby stosować okłady z lodu tylko po konsultacji z dentystą. Jeśli zauważysz dziwne swędzenie lub ból po zastosowaniu okładu z lodu, natychmiast przestań i odwiedź lekarza. Chirurg jamy ustnej może doradzić Ci, jak długo powinieneś czekać na wznowienie stosowania lodu po usunięciu zęba.

Unikanie twardych, chrupiących pokarmów

Bezpośrednio po usunięciu zęba należy unikać spożywania twardych, chrupiących lub lepkich pokarmów. Pokarmy wymagające żucia, takie jak chipsy, ciastka i popcorn, mogą zalegać w tym miejscu i powodować bolesny stan zwany suchym gniazdem. Zamiast tego wybieraj pokarmy, które są łatwe do przeżucia i bogate w witaminy i minerały. Jeśli nie możesz uniknąć spożywania tego typu pokarmów, przestaw się na miękkie pokarmy, które pomogą w szybszym gojeniu się rany.

Unikanie palenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po usunięciu zęba, jest unikanie palenia. Opóźni to tylko proces gojenia i może spowodować, że gniazdo stanie się suche i bolesne. Aby pomóc w gojeniu się zębodołu, należy unikać palenia i używać płynu do płukania ust lub ciepłej wody z solą fizjologiczną. Należy również unikać ssania słomki przez pierwsze 72 godziny. Więcej informacji na ten temat udzieli Państwu również lekarz.

Unikanie picia przez słomki

Używanie słomki po usunięciu zęba może być niebezpieczne. Praktyka ta może uszkodzić skrzep krwi i spowodować krwawienie z dziąseł. Dodatkowo może zakłócić skrzep krwi, co może przedłużyć proces gojenia i spowodować infekcję. Ponadto picie przez słomkę może poluzować skrzep krwi, przez co miejsce ekstrakcji jest bardziej podatne na zakażenie. Lepiej jest odczekać dzień po usunięciu zęba przed piciem przez słomkę i pić tylko wodę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane