Jak długo średnio trwa wykonanie protezy?

Czas wykonania protezy zależy od tego, czy pacjent miał usunięte zęby naturalne i końcówki korzeni. Miejsca po ekstrakcji muszą się goić przez kilka miesięcy, ale goją się szybko, jeśli pacjent nie miał usuniętych zębów lub końcówek korzeni. Cały proces może trwać od trzech do czterech wizyt – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu stomatologia-rtg.pl. Po zatwierdzeniu protezy przez pacjenta jest ona gotowa do noszenia.

Koszt protezy tego samego dnia

Jeśli masz ubezpieczenie stomatologiczne, całkowity koszt protezy tego samego dnia może być znacznie zmniejszony. Należy jednak pamiętać, że polisy ubezpieczeniowe mogą się bardzo różnić. Możesz zmaksymalizować wartość swojego ubezpieczenia, potwierdzając szczegóły swojej polisy przed wizytą. W zależności od planu, pokrycie może być ograniczone do 10% do 20% całkowitego kosztu. Ponadto, dentyści należący do sieci niekoniecznie są tańsi od tych spoza niej.

Oceniając koszt protezy jednodniowej, należy pamiętać, że może być ona nieco droższa od tradycyjnej protezy. Możesz jednak być w stanie negocjować koszty z dentystą, aby pomóc mu w zaspokojeniu Twoich potrzeb finansowych. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje plany płatności, dzięki którym procedura ta staje się przystępna. Możesz też zapłacić za swoje protezy tego samego dnia w ramach planu czasowego i otrzymać je następnego dnia.

Wykonanie protezy tego samego dnia może zająć trochę czasu. Zabieg może trwać do tygodnia lub dwóch, w zależności od dentysty i użytego materiału. Dzieje się tak dlatego, że protezy natychmiastowe są wykonane z akrylu zimnoutwardzalnego, który jest mniej trwały i może być traktowany jako rozwiązanie tymczasowe. Natomiast akryl ciepłoutwardzalny, który potrzebuje co najmniej 24 godzin do związania, utrzymuje się dłużej. Oznacza to, że mogą się Państwo spodziewać, że spędzą więcej czasu w gabinecie dentystycznym, czekając na wyleczenie zębów.

Oprócz kosztów protez jednodniowych, istnieją inne ważne korzyści. W dłuższej perspektywie pozwolą Ci one jeść i żuć lepiej niż kiedykolwiek wcześniej i nie zniekształcą Twoich rysów twarzy. Ponadto dentysta może zalecić stosowanie specjalnego środka do czyszczenia protez, o czym możesz dowiedzieć się od swojego dentysty. Nie zapominaj też o regularnym umawianiu wizyt. W nagłych wypadkach możesz odwiedzić swojego dentystę nawet w weekend.

Jednak cena protezy jednodniowej będzie prawdopodobnie wyższa niż koszt pojedynczego kompletu protez. Biorąc pod uwagę, że są one tymczasowe, pojedynczy zestaw może kosztować nawet 1900 dolarów, natomiast pełny łuk może kosztować nawet 2600 dolarów. Ważne jest również, aby pamiętać, że koszt ten może się różnić w zależności od obszaru. Większe miasta mają tendencję do ładowania więcej dla procedur stomatologicznych . Ale, dentysta będzie współpracować z Tobą, aby zapewnić, że plan cenowy jest przystępny.

Czas potrzebny do wykonania protezy

Cały proces wykonania protezy wiąże się z wylaniem wstępnych wycisków i rejestracją zgryzu. Na podstawie tych wycisków powstają modele nowych zębów, które są montowane w laboratorium. Zapis zgryzowy z tacki centrycznej i modele wstępne są porównywane w celu zapewnienia prawidłowego ustawienia zębów górnych i dolnych. Następnie konstruuje się niestandardowe tace wyciskowe przy użyciu gnatometru, który mierzy kąt zgryzu i długość zębów.

Pierwszym krokiem jest pobranie wstępnych wycisków jamy ustnej i zębów pacjenta za pomocą materiału alginatowego. Na podstawie tych wycisków powstaną woskowe modele nowej protezy, które są próbnie dopasowywane. Następnie wykonywana jest ostateczna proteza, której wykonanie może trwać do sześciu tygodni. Czas ten wydłuża się w przypadku poddania się precyzyjnej CPD (konturowa stomatologia postprotetyczna).

Wykonanie pełnego kompletu protezy wymaga kilku wizyt u protetyka stomatologicznego. Po wykonaniu protezy należy ją dopasować do pacjenta i wyregulować. Może to potrwać kilka tygodni, dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego dentystę. Jeśli jednak pacjentowi bardzo się spieszy, może zdecydować się na protezę natychmiastową. Proces ten jest droższy niż w przypadku standardowej protezy. Ostatecznie, proteza może trwać do trzech miesięcy i będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku tymczasowej utraty zębów.

Czas potrzebny do wykonania protezy zależy od tego, ile zębów straciłeś. Jeśli tracisz kilka zębów, proces ten może być szybszy i łatwiejszy. Protezy natychmiastowe mogą wypełnić luki w jamie ustnej podczas leczenia. Protezy natychmiastowe można również stosować w celu zastąpienia tylko kilku brakujących zębów lub w przypadku niedawnej ekstrakcji zęba. Jeśli jednak tracisz kilka zębów, lepszym rozwiązaniem mogą być protezy natychmiastowe.

Jeśli od niedawna nosisz protezy, możesz wahać się, czy rozstać się z naturalnymi zębami. Może to wpłynąć na Ciebie psychicznie i fizycznie. Proces ten trwa około dwóch tygodni. Dentysta umieszcza protezę w ustach i czeka, aż usta się zagoją. Gdy proteza znajdzie się na swoim miejscu, zapewni Państwu stabilność i komfort oraz rozsądną zdolność żucia. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników zabiegu, możesz zdecydować się na implanty stomatologiczne.

Próba woskowa a proteza ostateczna

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem protezy, być może zastanawiasz się, jaka jest różnica między próbą woskową a protezą ostateczną. Główna różnica polega na sposobie wykonania. Tradycyjne protezy wykonywane są w czterech etapach: najpierw pobierane są wyciski jamy ustnej, następnie lekarz mierzy zgryz, aby określić właściwy rozmiar i wymiary pionowe protezy. Po trzecie, odbywa się sesja “przymierzania”, podczas której pacjent gryzie protezę woskową, aby zorientować się, jak będzie ona wyglądać. Na koniec proteza jest dopasowywana i umieszczana w ustach.

Podstawową różnicą pomiędzy protezą ostateczną a próbami woskowymi jest sposób wykonania protezy. Proteza ostateczna wykonywana jest w laboratorium stomatologicznym. Zęby umieszcza się w woskowej podstawie i rzeźbi, aby odpowiednio dopasować je do szczęki. Proces ten nazywany jest metodą “traconego wosku”. Po usunięciu wosku w miejscu formy umieszcza się różowe tworzywo sztuczne. Plastik jest następnie podgrzewany, aż stwardnieje i będzie gotowy do noszenia.

Wizyta na próbie wosku jest istotną częścią leczenia protezami całkowitymi. Umożliwia ona lekarzowi sprawdzenie estetyki przedniej części nowych zębów i dokonanie niezbędnych korekt. Na próbach woskowych pacjent może zobaczyć i poczuć swój nowy uśmiech, zanim wróci on do pracowni protetycznej. Próby woskowe zajmują nieco więcej czasu niż ostateczne protezy, ale są doskonałym sposobem na obejrzenie nowego uśmiechu przed wykonaniem protezy całkowitej.

Kolejną istotną różnicą pomiędzy próbami woskowymi a protezą ostateczną jest czas potrzebny na wprowadzenie zmian w produkcie końcowym. Decydując się na protezę ostateczną, ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji omówić wszystkie opcje. Im więcej komunikujesz się ze swoim dentystą, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz zadowolony z wyniku. W ten sposób można uniknąć kosztownych błędów, które mogą wpłynąć na wygląd nowej protezy.

Korekty wymagane podczas gojenia

Państwa proteza może wymagać pewnych korekt podczas gojenia. Na początku może to być niewygodne, ale Twoje ciało w końcu się do tego dostosuje. Język, wargi i policzki dostosują się do nowego kształtu i dotyku protezy. Gdy poczujesz się komfortowo z nową protezą, możesz zacząć jeść normalne, miękkie pokarmy. W trakcie procesu gojenia lekarz stomatolog może również dokonać niezbędnych korekt. Należy przestrzegać zaleceń dentysty dotyczących jedzenia i picia, aby uniknąć dalszego dyskomfortu.

Na początku należy spróbować nosić protezę przez określoną ilość czasu. Należy pamiętać, aby okresowo ją zdejmować. Pozwoli to Państwu określić wszelkie miejsca ucisku lub podrażnienia. Być może trzeba będzie również dokonać korekty protezy częściowej, jeśli nacisk na jakiekolwiek bolące miejsca jest zbyt duży. Mogą Państwo również chcieć wyjmować ją na noc i wymieniać rano, aby uniknąć bolących miejsc.

Należy pamiętać, że korekty wymagają więcej niż jednej wizyty. Niektóre poprawki mogą wymagać dodatkowego podścielenia lub wykonania protezy. W pierwszych dniach mogą Państwo zauważyć, że usta są obolałe lub odczuwają dyskomfort. Jest to normalne. Dzieje się tak, ponieważ usta dostosowują się do nowej protezy. Mogą Państwo również zauważyć, że przepływ śliny chwilowo się zwiększa. Jeśli ten problem nie ustępuje, należy umówić się na kolejne poprawki w celu prawidłowego dopasowania protezy.

W trakcie procesu gojenia konieczne będzie wykonanie kilku korekt. W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej i ilości brakujących zębów, lekarz może być zmuszony do usunięcia kilku zębów. Spowoduje to pewne osiadanie protezy i wpłynie na Państwa uśmiech. Może być konieczne noszenie protezy przez kilka dni lub tydzień, aby ją odpowiednio dopasować. Jeśli nie chcesz czekać na te regulacje, możesz zdecydować się na protezę natychmiastową.

Jeżeli kwalifikują się Państwo do wykonania protezy natychmiastowej, lekarz stomatolog pobierze wycisk jamy ustnej. Na podstawie tego wycisku zostanie wykonana Państwa proteza natychmiastowa. Proteza jest dostarczana w ciągu kilku dni od zabiegu. Protezę natychmiastową należy nosić przez kilka dni po usunięciu zębów. Następnie należy zgłosić się do stomatologa na wizytę kontrolną. W tym czasie należy sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian lub bolących miejsc.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane