Leczenie wady zgryzu – jak przebiega? Ile kosztuje?

Prawidłowy zgryz to marzenie wielu osób. W dobie nowoczesnych rozwiązań każdy może skorzystać z profesjonalnego leczenia. Postawmy na usługi stomatologiczne, dobrane do naszych oczekiwań. Specjaliści posiadają doświadczenie i wiedzę, dzięki czemu sprawnie dobierają odpowiednią metodę leczenia dla danego pacjenta.
leczenie wady zgryzu

Faktem jest, że wady zgryzu prowadzić mogą do różnych schorzeń i dolegliwości bólowych. Leczenie takich wad rozpocząć można już w dziecięcym wieku. Jednakże nawet osoby dorosłe skorzystają z pakietu usług stomatologicznych. Jak wygląda leczenie wady zgryzu? O czym musimy wiedzieć? Co jest istotne?

Prawidłowy zgryz – leczenie wady zgryzu

Jak można zadbać o prawidłowy zgryz? Możliwości jest kilka. Na początku przyjrzyjmy się temu, jakie wady zgryzu występują najczęściej. Wyróżniamy następuje rodzaje wad zgryzu:

  • Zgryz głęboki – w tym wypadku górne zęby zachodzą głęboko na dolne zęby. 
  • Tyłozgryz – to najczęściej występująca wada. Dolny łuk zębowy jest cofnięty pod względem górnego, a zęby przednie nie stykają się. 
  • Zgryz otwarty – zęby nie stykają się w ogóle ze sobą. Powstaje przekwit, nazywany szparą niedogryzową. 
  • Stłoczenia – dotyczą zbyt dużych zębów, w stosunku do zębodołów. 

Nawet jeśli myślimy, że u dziecka wszystko jest w porządku, warto zapisać pociechę do specjalisty. Ortodontyczne leczenie jest przeprowadzane także u dorosłych i osób w podeszłym wieku. Zanim zastosuje się protezę zębową, niekiedy konieczna jest poprawa zgryzu.

Istotne informacje – prawidłowy zgryz

Ortodonta oceni, czy zgryz u pacjenta jest prawidłowy. Jeżeli nie, ustalony zostaje plan postępowania. Nie należy odkładać wizyty u ortodonty wtedy, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze oznaki nieprawidłowego zgryzu. Leczenie wady zgryzu u dzieci najczęściej zaczyna się wtedy, gdy dziecka ma już stałe zęby i kończy się w przeciągu 1,5 do 2,5 lat. Wiele zależy od stopnia zaawansowania wady, zaangażowania w leczenie i wieku pacjenta.

Jak przebiega proces leczenia? Co ciekawe, nieprawidłowy zgryz można leczyć za pomocą mioterapii. To ćwiczenia mięśni mimicznych i narządu żucia. Nie zapominajmy także o popularnych aparatach ortodontycznych. W bardziej skrajnych przypadkach rozważana jest chirurgia szczękowo-twarzowa. Aparat jest tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta. Przed założeniem, zazwyczaj robione jest zdjęcie RTG zębów i odlew gipsowy. Prawidłowy zgryz

Aparat ortodontyczny szansą na prawidłowy zgryz

Aparaty ortodontyczne mogą przyjmować postać ruchomą lub stałą. Ta pierwsza jest zakładana na kilka godzin w ciągu dnia lub na całą noc. Z kolei aparat stały jest przymocowany do zębów na określony czas. Co do leczenia chirurgicznego, jest ono stosowane w trudnych przypadkach. Na początku trzeba zdiagnozować, z jakim rodzajem wady zgryzu ma do czynienia pacjent. Diagnoza daje wskazówkę odnośnie tego, czy zgłosić się do ortodonty, czy do chirurga twarzowo-szczękowego. Wady szkieletowe najczęściej wymagają współpracy pomiędzy ortodontą i chirurgiem szczękowo-twarzowym. Samodzielnie specjaliści nie rozwiążą naszego problemu. 

Leczenie wady zgryzu jest dobierane w każdym wypadku indywidualnie. Typowe wady są leczone w gabinecie ortodontycznym. Bardziej złożone są wady szkieletowe. Tutaj stosuje się postępowanie interdyscyplinarne ortodontyczno-chirurgiczne. Leczeniem wad zgryzu i chirurgią twarzowo-szczękową zajmuje się nauka o nazwie ortognatyka. Wady zgryzu mogą wiązać się z nieprawidłowym rozwojem kości twarzy. Chirurgia ortognatyczna jest niezbędna tam, gdzie nie wystarcza ortodoncja. Okazuje się, że wady kości twarzoczaszki mogą wiązać się ze szczęką, żuchwą i innymi kośćmi twarzowymi. Zabiegi różnego rodzaju są wykonywane we wnętrzu jamy ustnej, pod znieczuleniem ogólnym.

Z pewnością prawidłowy zgryz jest poprawą komfortu życia pacjenta. Bez specjalistycznej pomocy trudno jest wyleczyć wady zgryzu. Pierwszy krok polega na odwiedzenie gabinetu ortodonty. Następnie dobierana jest ścieżka leczenia, która często obejmuje założenie aparatu ortodontycznego. 

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane