Krwawienie z zębów – Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Krwawienie z zębów – jakie są przyczyny zapalenia dziąseł? Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, w tym zapalenie dziąseł lub gingivitis. Jednak choroba dziąseł to coś więcej niż tylko krwawienie z dziąseł. Może to być również objaw bardziej zaawansowanego stanu znanego jako zapalenie przyzębia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niektórych z najczęstszych przyczyn zapalenia i krwawienia dziąseł. Możesz być nawet zaskoczony, gdy dowiesz się, że choroba dziąseł jest w rzeczywistości wynikiem gromadzenia się płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to powszechna forma choroby dziąseł, która często ma łagodne objawy. Jest ono spowodowane nagromadzeniem się bakterii na zębach i dziąsłach. Po przejechaniu językiem po tym nagromadzeniu bakterii można wyczuć “futro”. Bakterie te “zjadają” cukry znajdujące się w jamie ustnej i wytwarzają produkty odpadowe. Aby usunąć płytkę nazębną, należy regularnie szczotkować zęby i nitkować je po każdym posiłku. Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby uniknąć zapalenia dziąseł.

Urazy

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może doświadczyć krwawienia z zębów. Oprócz braku śliny, uraz może również spowodować infekcję. Uraz zębów może być również wynikiem uszkodzenia otaczającej je kości. Może to prowadzić do trwałego lub przejściowego upośledzenia mowy lub jedzenia, a także do zakażenia tkanek miękkich jamy ustnej. Urazy stomatologiczne powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone, aby uniknąć sytuacji, w której pacjent cierpi z powodu niewłaściwej opieki.

Leki rozrzedzające krew

Pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew powinni omówić swoją opiekę stomatologiczną z lekarzem, aby ustalić, czy powinni kontynuować ich przyjmowanie. Chociaż krwawienie z zębów jest niezwykle rzadkie u pacjentów leczonych lekami rozrzedzającymi krew, może ono wystąpić w przypadku długotrwałego krwawienia z zębów. Jeśli występuje ono więcej niż kilka razy z rzędu lub pojawia się po uderzeniu w usta, należy poinformować o tym lekarza. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku godzin. Jeśli się utrzymuje, najlepiej jak najszybciej odwiedzić dentystę.

Białaczka

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie białaczkę, prawdopodobnie będziesz musiał zmienić swoją rutynę higieny jamy ustnej. Chemioterapia może powodować krwawienie, a Twój dentysta może zasugerować stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej, aby kontrolować bakterie podczas leczenia. Może być również konieczne powstrzymanie się od szczotkowania zębów w czasie trwania białaczki, ponieważ Twój układ odpornościowy jest osłabiony przez chorobę. W skrajnych przypadkach krwawienie może być bardziej intensywne i może być konieczne użycie gazy do przykrycia zębów i dziąseł w tym czasie.

Szkorbut

Szkorbut, który może powodować krwawienie zębów, jest przewlekłym niedoborem witamin, który wpływa na dziąsła i zęby. Główne objawy szkorbutu to krwawienie z dziąseł, gąbczaste dziąsła, rozchwiane zęby i nieświeży oddech. Brak kolagenu w organizmie powoduje również otwieranie się starych ran i krwawienie z błon śluzowych. Nieleczony szkorbut może spowodować krwotok wokół serca lub mózgu.

Niedobór witamin

Krwawienie z zębów może być oznaką zapalenia dziąseł lub nieodpowiedniego spożycia witaminy C. W obu przypadkach zwiększenie dziennego spożycia witaminy C może pomóc odwrócić krwawienie. Najprostszym sposobem na dostarczenie większej ilości witaminy C do swojej diety jest spożywanie pokarmów bogatych w tę witaminę. Oto kilka pomysłów:

Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, są szanse, że cierpisz na krwawienie zębów. Podczas gdy twoje zęby mogą nie krwawić tak bardzo jak zwykle, mogą być wrażliwe na płytkę nazębną i kwas z żołądka, który może erodować szkliwo na zębach. Poranna choroba, zwana inaczej chorobą ciążową, występuje zazwyczaj w pierwszych miesiącach. Po porodzie Twoje dziąsła i zęby powinny wrócić do normy. Jeśli jednak obrzęk i podrażnienia utrzymują się lub nasilają, należy niezwłocznie udać się do dentysty.

Rzucenie palenia

Skutki używania tytoniu są widoczne w każdej części ciała. U palaczy występuje opóźniony stan zapalny dziąseł, który prowadzi do odkładania się płytki nazębnej i wzmożonego krwawienia. Dodatkowo, niepotwierdzone doniesienia wskazują, że rzucenie palenia skutkuje zwiększonym krwawieniem z dziąseł. W obecnym badaniu wzięło udział 27 osób, które przeszły program rzucania palenia w okresie od czterech do sześciu tygodni. Badacze stwierdzili, że pomimo poprawy higieny jamy ustnej, krwawienie przy sondowaniu sondą o stałej sile wzrosło z 16% do 32% miejsc. Autorzy badania zauważyli jednak również, że zmiany te były odwracalne po rzuceniu palenia przez uczestników.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts