Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Istnieje kilka różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, ale możesz się zastanawiać, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni. Zacznijmy od szybkiego przeglądu tych opcji. Istnieją aparaty ceramiczne, aparaty samoligaturujące i aparaty lingwalne. Invisalign to kolejna opcja, którą możesz rozważyć, ale pamiętaj, że proces ten będzie wymagał więcej czasu i wysiłku niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Mimo to, dla wielu osób jest to najwygodniejsza opcja.

Aparat ceramiczny

Istnieją dwa podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych: metalowe i ceramiczne. Aparaty metalowe mają tendencję do zwiększania gromadzenia się płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą zawierającą bakterie. Podczas gdy niektóre badania wskazują, że aparaty ceramiczne mogą zmniejszyć gromadzenie się płytki nazębnej, inne pokazują, że aparaty metalowe to robią. Zaleca się, aby pacjenci wybierali aparat metalowy, jeśli zależy im na rozległym leczeniu. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy aparat ceramiczny jest dla Ciebie odpowiedni, rozważ zalety i wady każdego typu.

Aparat metalowy jest widoczny, natomiast ceramiczny jest mniej zauważalny. Wyprostowanie zębów w aparacie metalowym może trwać zaledwie rok, natomiast w przypadku aparatu ceramicznego od 18 do 36 miesięcy. Chociaż koszt aparatu ceramicznego jest bardzo zróżnicowany, całkowity czas leczenia jest podobny do aparatu metalowego. Z tego powodu przed wyborem jednej z opcji należy skorzystać z usług co najmniej dwóch różnych lekarzy dentystów. Aparaty ceramiczne są mniej bolesne niż aparaty metalowe – ten element tekstu jest efektem pracy twórczej ekipy portalu Trendy Piękna.

Aparaty samoligaturujące

Zasadniczo aparaty samoligaturujące to aparaty na zęby z ruchomym elementem, który przytrzymuje drut łuku i ułatwia pacjentom zdejmowanie aparatu. Istnieją również aparaty samoligaturujące, które nie posiadają tego ruchomego elementu. Ale czym dokładnie są aparaty samoligaturujące? Poznajmy zalety i wady tego typu leczenia. Zalety aparatu samoligaturującego przeważają nad wadami.

Aparaty samoligaturujące są droższe od tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Wynika to z dodatkowej technologii, którą wykorzystują. Istnieją jednak inne czynniki, które mogą przyczynić się do tego kosztu. Niektórzy ortodonci oferują plany płatności, aby koszt leczenia był bardziej przystępny. A jeśli masz złe zęby, aparaty samoligaturujące są nadal opcją. Aparaty te mogą trwać od 12 do 30 miesięcy, aby całkowicie wyprostować zęby.

Aparat lingwalny

Koncepcja aparatu lingwalnego jest taka sama jak aparatu metalowego. W ustach pacjenta umieszcza się specjalny rodzaj zamka, zwany aparatem językowym. Aparat ten jest przyklejany do zębów w celu ich przemieszczenia. Początkowo aparaty językowe były przyklejane za pomocą specjalnego systemu zwanego Torque Angulation Reference Guide. Obecnie technologia stosowana do przyklejania aparatów językowych znacznie się rozwinęła. Obecnie możliwe jest stosowanie zrobotyzowanego gięcia drutu i zamków wykonanych na zamówienie.

Kolejną różnicą między aparatem językowym a konwencjonalnym jest jego umiejscowienie. Podczas gdy konwencjonalne aparaty ortodontyczne mocuje się do zewnętrznej strony zębów, aparaty lingwalne mocuje się do strony wewnętrznej. Aparaty te są praktycznie niewidoczne, więc Twoi pacjenci nie będą w stanie stwierdzić, że je nosisz. Są one bardziej dyskretne, ale również trudniejsze do czyszczenia. Mają wyższe ryzyko spowodowania innych problemów w jamie ustnej, takich jak choroby dziąseł.

Invisalign

Invisalign to świetna opcja dla nastolatków, którzy potrzebują pracy korekcyjnej, ale nie chcą być zmuszeni do noszenia tradycyjnego metalowego aparatu. Pozwala on również na większą elastyczność i mniej zamieszania. Ortodonci na całym świecie używają Invisalign do wyrównywania zębów u dorosłych i nastolatków bez kłopotów i zamieszania związanego z metalowymi aparatami. Niezależnie od tego, czy masz łagodne, czy poważne nieprawidłowości, Invisalign może pomóc Ci osiągnąć uśmiech, o którym zawsze marzyłeś.

Możesz zauważyć pewne zmiany w ustach w ciągu pierwszych kilku dni, zwłaszcza jeśli masz zbyt wrażliwe zęby. Jest to normalne i ustąpi samoistnie w ciągu kilku dni. Niektórzy ludzie doświadczają zwiększonej wrażliwości podczas noszenia aparatu Invisalign, ale to ustąpi. Jeśli masz wrażliwe zęby, pasta do zębów wrażliwych może pomóc złagodzić dyskomfort. Przezroczyste alignery będą zmieniane mniej więcej co jeden lub dwa tygodnie. Dentysta poinformuje Cię, kiedy należy je zmienić i jak długo należy je pozostawić.

Tradycyjny aparat metalowy

Wiele osób uważa, że tradycyjny aparat metalowy jest atrakcyjną opcją poprawy ich uśmiechu. Istnieją jednak pewne istotne wady tradycyjnych aparatów metalowych, w tym ich potencjał do powodowania chorób dziąseł i zwiększonego ryzyka próchnicy zębów. Problemy te mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i często są powodem rozważania leczenia ortodontycznego. Ponadto, ryzyko związane z tradycyjnymi metalowymi aparatami ortodontycznymi jest znaczne, dlatego należy je dokładnie rozważyć. Jeśli rozważasz te opcje, pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji omówić je z dentystą.

Pierwszą rzeczą, którą należy pamiętać o tradycyjnych metalowych aparatach ortodontycznych jest to, że nie powinny one zakłócać Twojego życia. Jeśli możesz unikać twardych warzyw i chrupiących przekąsek, tradycyjny metalowy aparat ortodontyczny raczej się nie złamie. Ponadto, nie będą one przeszkadzać w normalnych czynnościach, w tym w uprawianiu sportów i rygorystycznych ćwiczeń. Oznacza to, że możesz nadal robić wszystkie rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność! Pomimo wad, tradycyjne aparaty metalowe są nadal doskonałym wyborem dla większości ludzi. Mogą one dać Ci uśmiech, o którym zawsze marzyłeś.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane